Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
- Dátum: 2024.10.09., 07:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alul-, autoimmun betegség, góc, gyulladás, hajfesték, hajhullás, hormonháztartás, megújul, menopauza, ősz, pajzsmirigyproblémáknak, sejt, szoptatás, szülés, túlműködés, vegyi anyag
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz. Egy egészséges ember naponta 50-100 hajszálat veszít el, nézzük milyen okai lehetnek a hajhullásnak:
Pajzsmirigyproblémáknak köszönhetők hajproblémák.
Egyre gyakrabban diagnosztizálnak hazánkban is pajzsmirigyproblémát. Akár alul-, akár túlműködésről van szó, mindkét esetben hajhullással is járhat a betegség számos más egyéb tünet mellett.
Szülés is okozhat hajhullást.
Míg a terhesség alatt dúsul a haj, szülés után általában minden kismama az ellenkezőjét tapasztalja. Szoptatás alatt/után hullnak el azok a hajszálak is, amelyeknek a terhesség alatt nem hullottak ki.
Menopauza
A nőknél többnyire 45-50 éves kor környékén jelentkezik a menopauza, ennek következtében az egész hormonháztartás átalakul. A kevesebb ösztrogén miatt bőrünk és hajunk állapota is minimálisan és fokozatosan, de veszít tömegéből.
Hajfesték, túl sok vegyi anyag használata a fejbőrön
Noha a szépségiparban egyre inkább előtérbe kerül a természetes alapanyagok felhasználása, még mindig rengeteg káros anyaggal kerülünk kapcsolatba különböző kozmetikai szereken keresztül. Hajfestéskor és a mindennapi hajápolás során is ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb kemikália legyen a választott termékben. Vannak ma már ammóniamentes termékek, én magam is ilyen festéket használok.
A hajhullás lehet örökletes is.
Ez főként a férfiakat érinti, és gyakran már egészen fiatalkorban elkezdődik a ritkulás.
A hajunk hullása gócra, gyulladásra is utalhat a szervezetben
Leggyakrabban a felső légutakban és a fogak környékén alakul ki, de a szervezetben bárhol előfordulhat, általában foltokban történő hajhullást okoz.
Egészségtelen táplálkozás, egyoldalú diéta, drasztikus fogyás
Ha szervezetünk nem kapja meg a megfelelő mennyiségű tápanyagot és vitamint, az ugyancsak hajhullást okozhat.
Autoimmun betegség
Autóimmun betegség esetén védelmi rendszerünk idegenként kezeli a saját sejtjeit. Ez érinthet egy szervet, de akár egész szervrendszereket is. Számos tünet mellett az egyik a foltos hajhullás is lehet.
Egy rossz frizura előnytelen vonásokat erősít, egy jól megválasztott haj viszont nagyon „betalál”, ezért nem árt szakemberre bízni a hajviseletünket és a hajunk ápolását érintő kérdéseket.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.