Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
- Dátum: 2024.10.09., 07:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alul-, autoimmun betegség, góc, gyulladás, hajfesték, hajhullás, hormonháztartás, megújul, menopauza, ősz, pajzsmirigyproblémáknak, sejt, szoptatás, szülés, túlműködés, vegyi anyag
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz. Egy egészséges ember naponta 50-100 hajszálat veszít el, nézzük milyen okai lehetnek a hajhullásnak:
Pajzsmirigyproblémáknak köszönhetők hajproblémák.
Egyre gyakrabban diagnosztizálnak hazánkban is pajzsmirigyproblémát. Akár alul-, akár túlműködésről van szó, mindkét esetben hajhullással is járhat a betegség számos más egyéb tünet mellett.
Szülés is okozhat hajhullást.
Míg a terhesség alatt dúsul a haj, szülés után általában minden kismama az ellenkezőjét tapasztalja. Szoptatás alatt/után hullnak el azok a hajszálak is, amelyeknek a terhesség alatt nem hullottak ki.
Menopauza
A nőknél többnyire 45-50 éves kor környékén jelentkezik a menopauza, ennek következtében az egész hormonháztartás átalakul. A kevesebb ösztrogén miatt bőrünk és hajunk állapota is minimálisan és fokozatosan, de veszít tömegéből.
Hajfesték, túl sok vegyi anyag használata a fejbőrön
Noha a szépségiparban egyre inkább előtérbe kerül a természetes alapanyagok felhasználása, még mindig rengeteg káros anyaggal kerülünk kapcsolatba különböző kozmetikai szereken keresztül. Hajfestéskor és a mindennapi hajápolás során is ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb kemikália legyen a választott termékben. Vannak ma már ammóniamentes termékek, én magam is ilyen festéket használok.
A hajhullás lehet örökletes is.
Ez főként a férfiakat érinti, és gyakran már egészen fiatalkorban elkezdődik a ritkulás.
A hajunk hullása gócra, gyulladásra is utalhat a szervezetben
Leggyakrabban a felső légutakban és a fogak környékén alakul ki, de a szervezetben bárhol előfordulhat, általában foltokban történő hajhullást okoz.
Egészségtelen táplálkozás, egyoldalú diéta, drasztikus fogyás
Ha szervezetünk nem kapja meg a megfelelő mennyiségű tápanyagot és vitamint, az ugyancsak hajhullást okozhat.
Autoimmun betegség
Autóimmun betegség esetén védelmi rendszerünk idegenként kezeli a saját sejtjeit. Ez érinthet egy szervet, de akár egész szervrendszereket is. Számos tünet mellett az egyik a foltos hajhullás is lehet.
Egy rossz frizura előnytelen vonásokat erősít, egy jól megválasztott haj viszont nagyon „betalál”, ezért nem árt szakemberre bízni a hajviseletünket és a hajunk ápolását érintő kérdéseket.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.