Menü

Mocskos kis levelek - filmajánló

Megtörtént eseményen nyugvó film készült nemrég „Mocskos kis levelek” címmel. A „Wicked Little Letters” egy vígjáték, melynek témaválasztása meglepően erős, és sokkal mélyebb, mint enyhén humoros története.

A cselekmény egy kisvárosban játszódik, ahol van egy trágár fiatalasszony, meg egy megrögzött vénlány és van még valaki, aki a cselekmény gerincét adja, ugyanis trágár leveleket küldözget. A rendőrség és a közösség a trágár stílusáról híres fiatalasszonyt gyanúsítja.

A mocskos szájú Rose-t megvádolják a bűncselekménnyel. A névtelen levelek országos felháborodást váltanak ki, és perre kerül sor, amikor azonban a város asszonyai – Gladys Moss rendőrnő (Anjana Vasan) vezetésével – maguk is nyomozni kezdenek a bűntény után, kezdik gyanítani, hogy valami nincs rendben, és talán mégsem Rose a tettes.

Nem szeretnék spoilerezni, de meglepő fordulattal zárul a szövevényes történet. Ha azt hinnék, már az elején kitalálják, ki írta a leveleket, elárulom, hogy nem és nem is ez a fő csattanója a történetnek.

A film a nők helyzetét és szerepét dolgozza fel a világháború utáni Egyesült Királyságban. Az egyik főszereplője Írországból érkezik, és a vallási és kulturális ellentét vele adott. Másik főszereplőnk egy hithű katolikus nő, aki a szüleivel él és elkezd káromló, trágár leveleket kapni furcsán, szinte ok nélkül.

Nem egy kimondottan humoros filmről van szó, inkább bájos, a története sem túl komplikált vagy csavaros, detektívsztorinak sem lehet nevezni, mégis szórakoztató és érdekes.

Vajon mi a film mondanivalója, mit tanít?

Ha valaki túl sokáig visel álarcot, végül felgyűlik benne a feszültség?

Meddig játszhatja meg magát valaki?

Egyik kedvenc szereplőm a színes bőrű rendőrnő, aki megvívja harcát a férfi elnyomással szemben, bátor, okos és nem fél cselekedni. Nincs harc a filmben, sem lövöldözés, sem véres jelenet, trágár beszéd annál inkább, így családi filmnek semmiképp sem illik be.

Egyszer érdemes megnézni a filmet (számomra több nincs benne), de pozitívum a történet bája és abszurditása, ami elég izgalmas. A főszereplők: Olivia Colman kiválóan alakítja szerepét, Jessie Buckley is ügyesen játssza a káromkodót. Talán ő adta a legügyesebb színészi játékot ebben a filmben, látszik, hogy talán kedvelte is a szerepét, mondhatjuk ugyanis, hogy a maximumot hozta ki ebből a karakterből.

Ebből a filmből ennyit lehet kihozni, egy jó tévéfilmet, egyszer nézhető kategória, de ha egy könnyedebb filmre vágyik az ember, aminek azért mondanivalója is van, némileg elgondolkodtat és nem várt fordulat is van a végén, akkor ezt a cselekményt egy esti filmnézéshez ajánlom nyugodtan.

Mi zajlik egy gyilkos tinédzser fiú lelkében?

A Kamaszok (Adolescence) egy drámába bújtatott pszichológiai horror. Mi lenne ha kiderülne, hogy egy rendes, magának való tizenéves fiút brutális gyilkossággal vádolnak meg? Mi van akkor, ha az emberölés indítéka a manoszféra és az Andrew Tate-féle toxikus gondolkodás? Avagy tényleg ennyire nem értjük és látjuk át a tinik világát.

A fanatizmus sohasem csökken, csak átalakul

A Netflixen 2023-ban bemutatott négyrészes Beckham című dokumentum sorozat fordulatos és lebilincselő karrier összegzés a labdarúgó David Beckham életéről. Önértelmezésként is tekinthetünk az alkotásra mert részben a focista saját filmes gyártócége, a sport tematikájú műsorokkal és dokumentum filmekkel foglalkozó Studio 99 készítette.

Bob Dylan rajongósimogató amerikai folklórzene-fetisisztáknak

James Mangold az egyik legfelkapottabb amerikai rendező (Észvesztő, Logan, Az aszfalt királyai), aki ezúttal Bob Dylan pár, korai zenei évét álmodta vászonra, ahogy egy, a semmiből jött elveszett fiúból kezdetben folklórzenei sztár lesz majd később örök lázadóként kulturális jelenséggé, legendává válik. Az egyértelműen rajongóknak készült Sehol se otthon című mozi hihetetlen részletgazdagsága és jó zenéi ellenére is a legtöbb gálán csak jelölésekig vitte, nem véletlenül. Lássuk a részleteket.

Szemtől szembe: egy megunhatatlan klasszikus újra a vásznon

A zsaru-gengszter egymást kiegészítő kettősségének csúcspontja, a nálunk csak 1996-ban bemutatott 3 órás akcióeposz klasszikus, a Michael Mann által levezényelt Szemtől szembe. Itt a főhősök, akiket a zsáner két élő legnagyobbja, Al Pacino és Robert De Niro alakítanak, ugyanazon érme ellentétes, mégis egymással baráti, rokonlelkű oldalát jelképezik. A filmet most, az amerikai premierje szerinti 30. évfordulója alkalmából, rövid ideig újra műsorra tűzi digitálisan felújított (4K) változatban két budapesti mozi. Az egyik legjobb gengszter-, bűnügyi film, ami valaha készült.

Grecsó Krisztián élete stand-upban

Az Egy életem színházi előadássorozatban híres művészek mesélnek az életükről, a számukra meghatározó pillanatokról és történetekről. Ennek keretében Grecsó Krisztián, méltán felkapott kortárs író életrajzi stand-upjára voltam hivatalos pár napja az Átriumba, Budapesten. Beavatást nyertem a költő munkásságába, kalandos útjába a fővárosig és persze a szegvári gyerekkorának hol abszurd, hol kínos, de mindenképpen megmosolyogtató részleteibe. A remek hangulatú sírós, nevetős estről jöjjön egy élménybeszámoló.