A rózsaszín viselkedésre gyakorolt hatása
- Dátum: 2024.10.20., 10:24
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- energia, feszültség, gyógyítás, lélek, psziché, rózsakvarc, természet, természetgyógyászat, test
A színek pszichológiája azt állítja, hogy a különböző színek hatással vannak a hangulatunkra, az érzéseinkre, sőt a viselkedésünkre is. A rózsaszín például nyugalmat áraszt. A szerelemmel, kedvességgel és nőiességgel azonosítják. Kislányként bizonyára mindannyian imádtuk a rózsaszínt, és a divat világa sem nélkülözheti a rózsaszínt. Lehet lágy, halvány, vagy élénk pinkes, de lazacos vagy tüdőrózsaszín árnyalata is.
Valóban nőies, kislányos, romantikus szín lenne a rózsaszín? Az erősebb, élénkebb árnyalatok kifejezetten a magabiztosságot sugározzák, a babarózsaszín viszont a gyermeteg vonást. A halvány rózsaszín ugyanakkor relaxáló, a nagyon élénk változatok stimuláló hatásúak, sőt, agresszívvé is tehetnek.
A rózsaszín valójában a piros halvány változata, és a szerelmet, a vágyat, az álmodozást, a romantikát jelképezi. Van azonban egy olyan nyugtató rózsaszín árnyalat, amelyet a börtönben használnak a rabok higgadtabbá tételéhez. Jelenti a gondoskodást, az együttérzést, a törődést önmagunkkal, melegséget és elfogadást.
A rózsaszín vidámságot, boldogságot közvetít, az érzékiség színe, ugyanakkor szórakoztató, energikus, vidám, friss, mint a tavaszi virágok.
Szimbolizálja a gyermekkori kedvességet, ártatlanságot, naivitást. A halvány árnyalat tiszteletet jelképez, a sötétebb árnyalat pedig hálát és megbecsülést. Az adventi gyertyán három gyertya színe lila, ez a búbánat jelképe, a harmadik vasárnap meggyújtandó gyertya pedig rózsaszín, az öröm szimbóluma.
A rózsaszín klasszikus kislány szín, fiatalos és izgalmas. Hálószobákban a púderesebb árnyalat nyugtatólag hat, érzéki és szenvedélyes is lehet. Szürkével és ezüsttel kombinálva elegáns, más pasztellszínekkel pedig romantikus hangulatot teremt. Elég egyetlen falat vagy falrészt díszíteni vele, amelyhez egy-egy színben illő párnát, lámpát, kaspót, asztalterítőt vagy ágyterítőt választunk, s máris rózsaszínben láthatjuk a világot.
A rózsaszín szoba nyugtató, feszültségoldó hatású, és egy kis misztikumot is becsempészhetünk a szobába egy kis lilás árnyalattal. A rózsaszín kicsinyíti a teret, így érdemes leginkább a nagy ablakos, világos belső terekben használni.
A rózsaszín jótékonyan hat a testre: ellazítja az izmokat, erősíti a szív- és keringési rendszert. Oldja a belső feszültséget, megnyitja az utat az érzelmekhez, melegséget közvetít. Segít megszabadulni a belső görcsöktől, a megfelelés súlyától.
Különleges nyugtató hatását az elmegyógyintézetekben és az elvonókúrákon is gyakran használják.
A rózsakvarcot a szív gyógyítására használják hatékonyan, de az Alzheimer kórban, demenciában, Parkinson-kórban szenvedőknek is hatásos, akárcsak fájdalomcsillapításra, illetve égési sebek gyógyítására. A rózsaszín a remény és a feltétel nélküli szeretet színe.
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.