Menü

A cinkhiány tünetei és kezelése

Bár a cinkről talán ritkábban esik szó de a második legnagyobb mennyiségben megtalálható nyomelem a szervezetünkben. Körülbelül száz enzim működéséhez járul hozzá.

A napi ajánlott cinkbevitel életkortól és nemtől is függ. Gyerekeknél 3 éves korig 2-3 milligramm a szükséglet, 4-8 éves korban 5 mg, 9-13 éves korban pedig 8 mg. Serdülőknél már különbség mutatkozik a fiúk és a lányok cinkigénye között: előbbieknél 11 mg-ról, utóbbiaknál pedig 9 mg-ról beszélhetünk. Felnőtt férfiaknak napi 11 mg cink pótlásáról kell gondoskodni, nőknek pedig 8 mg-éról, ami alól kivételt képez a várandósság és a szoptatás időszaka, amikor 11-13 mg szükséges belőle.

Szerepet játszik a DNS-képződésben, a sejtnövekedésben, a fehérjeszintézisben, az immunfunkciókban, valamint a test normál működésében. Éppúgy nélkülözhetetlen a magzatnak terhesség idején, mint a gyermekeknek, a serdülőknek és a felnőtteknek.

A cinkhiány legjellemzőbb tünetei

Gyakran kapunk el betegségeket. Mivel a cink kulcsszerepet játszik az immunrendszer megfelelő működésében, az immungyengeségre utaló tünetek enyhébb vagy súlyos cinkhiány jelei lehetnek. A gyakori megfázás és a fertőzések elkapására való megnövekedett hajlam is erről árulkodhat. Mivel a cinkhiány az asztma tüneteit is súlyosbíthatja, pótlása különösen fontos azoknak, akik ebben a krónikus légzőszervi betegségben szenvednek.

Étvágytalanság

Noha ennek az összefüggésnek az okát még nem sikerült pontosan tisztázni, úgy tűnik, hogy a cinkhiány erre is vezethet. Elképzelhető, hogy a nyomelem túl alacsony szintje olyan agyi területekre is kihat, amik az éhségérzet irányításáért felelősek, mint például az amygdala.

Csökkent ízlelés és szaglás

Az étvágytalansággal kapcsolatban állhat a csökkent szag- és ízérzékelés, valamint az is, ha másnak (általában gyengébbnek) érezzük a korábban is fogyasztott ételek és italok megszokott ízét és illatàt. Ennek a hátterében az áll, hogy a szaglásban és az ízlelésben kulcsszerepet játszó egyik enzim működéséhez nélkülözhetetlen a cink.

Hallásproblémák

A cink és a hallás közötti összefüggés is összetett, tény, hogy a nagyothallók cinkszintje alacsonyabb. Előfordulhat, hogy a cink úgy járul hozzá a hallás megőrzéséhez.

Hajhullás

A hajhullás a cinkhiány egyik leglátványosabb tünete. Ha túl kevés van a szervezetünkben, az a fejbőr sejtjeinek és a hajhagymáknak a gyengüléséhez vezethet. A hajszálak kiszáradása és töredezése ugyancsak erre a problémára utalhat. A cinkszint kihathat a haj állapotára, mivel a pajzsmirigy nem megfelelő működéséhez vezethet, ami szintén okozhat hajhullást.

Szemöldök, szempilla elvékonyodása

A cink hiánya nem csupán a hajhagymákat, hanem az összes szőrtüszőt sújtja. Bár a test egyes területein ez nem feltétlenül jelent nem kívánt következményt, a szemöldök és a szempillák ritkulását vagy elvékonyodását sokan kellemetlenségként élik meg.

Bőrproblémák

A cink befolyásolja a bőr kollagéntartalmát, ami kulcsszerepet játszik a bőr rugalmasságának megőrzésében és a sebgyógyulásban, ráadásul közvetetten védi a bőrt a szabad gyököktől és az UV-sugárzástól. Cinkhiány esetén lassan gyógyuló sebekkel, száraz bőrrel és töredezett körmökkel lehet számolni. Akár pattanások vagy ekcémás tünetek is jelentkezhetnek.

Miután a cink enzimekre és hormonokra gyakorolt hatása nem elhanyagolható az érzelmi egyensúlyunk szempontjából, nem meglepő, hogy hiánya súlyosbíthatja a stressz, a szorongás és a depresszió tüneteit. A levertség, a rosszkedv és az ingerlékenység is utalhatnak cinkhiányra.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?