Menü

A goji bogyó hatásai

A Goji bogyó, vagy ahogy a népi kultúrában nevezik a „Semfűfemfa”, angolul wolfberry néven ismert növény, alkalmazott funkcionális gyógynövény, mely a kínai gyógyászatból származik. Antioxidáns hatása, magas bioaktív anyag tartalma miatt, szupergyümölcsé.

A „boldogság-bogyó” vagy „elégedettség-bogyó” névvel is illethetnénk, mivel orvosi vizsgálatok során kimutatták számos pozitív tulajdonságát, ami a vizsgált személyek energikusságára, jobb sportteljesítményére, minőségi alvására, kipihent ébredésére, fokozottabb koncentrációjára és mentális egészségére utalt. Napi szintű fogyasztása növeli az általános jólét érzéseit, és javítja a neurológiai/pszichológiai teljesítményt.

Számos kutatás megerősítette, hogy rengeteg mikrotápanyag és fitokemikália található benne. Köztük poliszacharidokat, szterolokat, valamint értékes antioxidánsokat, mint a béta-karotin és a C-vitamin. Emellett a goji bogyó ásványi anyag tartalma is kiemelkedő, kálcium, cink, kálium és szelén koncentrációja jelentős. A kínai orvoslásban legendás vágyserkentő hatást tulajdonítanak neki, sőt impotencia kezelésére is alkalmazzák.

Remek immunerősítő, valamint a benne lévő hatóanyagok zsírban is oldódnak, így sokkal könnyebben érvényesülnek a szervezetben. Az öregedés lassításában is komoly szerepet kaphat.

Ha vízbe áztatjuk néhány percre, akkor édes paradicsomként is alkalmazhatjuk: rizsbe, quinoába , kuszkuszba keverve remekül feldobja a köretünket. Készíthetünk belőle mártást is, hiszen édes íze remekül illeszkedik például a csípős chilihez. Rosttartalma is kimagasló. Ugyanakkor a nem tartalmaz zsírokat, viszont számos fontos ásványi anyagot igen. A kálium szerepet játszik az egészséges izomműködésben és a normális vérnyomás fenntartásában, a réz segíti az immunrendszer működését, a kötőszövetek karbantartását, szerepet játszik a stressz elleni sejtvédelemben.

Érdemes más funkcionális élelmiszerekkel együtt fogyasztani, így ezek hatása összeadódhat. Célszerű kombináció chia magokkal együtt, reggelire, zabpehellyel,friss gyümölcsökkel keverni, és rizstejjel, vagy mandulatejjel felönteni. Ezen gondolatok mentén, készítettünk is ilyen, egy adagos reggeli zabkását, kókuszzal, gyümölcsökkel kiegészítve. Én legalábbis, így szeretem.

Vásárláskor nézzük meg a goji bogyó csomagolásán, hogy tartalmaz-e hozzáadott cukrot, valamint tartósítószert, ebben az esetben kén-dioxidot, amely a szárított gyümölcs színének megtartásáért felelős.

Tároljuk sötét, hűvös helyen a megvásárolt bogyókat, így körülbelül egy évig tárolhatóak légmentes csomagolásban. Habár a gyümölcs száraz, megfelelő eljárással marad benne annyi nedvesség, hogy valamennyire puha maradjon, így érdemes kísérletezni a különböző márkák között.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.