The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évad - Kifelé Franciaországból
- Dátum: 2024.11.16., 06:25
- Szabó Máté
Gyorsan értünk a The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évadának végére, most is hat epizódot kaptunk, amin ráadásul két történetnek kellett osztoznia. Ugyanis egyszerre szólt ez az évad Daryl Dixonról, valamint Carol Peletierről, de őt inkább mindenki az első nevén ismeri. Érdekes évad a második, amely mindig több szálon futott és rengeteg karaktert vonultatott fel, a végére pedig valami teljesen más sült ki belőle, mint amit képzeltünk.
A sztori alapja, hogy van nekünk egy legendás Daryl Dixon (Norman Reedus) karakterünk, aki az új családját próbálja védeni Franciaországban. Carol (Melissa McBride) pedig a régi családját akarta visszakapni Ash segítségével, aki egy repülőgép pilóta és a feladata, hogy elrepítse Carolt Franciaországba. Ehhez persze adnak némi érzelmi kontextust, történetet, de a lényeg, hogy a női főhős felhasználja a férfi segítségét és így jutnak át Európába. Ahol aztán kettejük sztorija is kap egy érzelmi töltetet.
Genet a katonáival aprítja a francia embereket a zombikon való kísérletezés érdekében, valamint a vallási fanatikus Losang és emberei, Laurent-ban (Louis Puech Scigliuzzi) kezdik el látni a megváltót. Carol szokásos mintára ebbe a világba hoz felfordulást, Daryl pedig minden oldalon megfordul, miközben Laurentet próbálja kimenekíteni. Főszereplőnk játssza a maszkulin férfit, a vándort, a magányos farkast és a vezért is…zseniális karakter.
Ütős kezdés
Laurent és Daryl érzelmeskedik egyet a sorozat legelején, Carol és Ash pedig átveszik a főszerepet. Kicsit az érezhető, hogy a karaktereket csak bedobálják elénk. Az elérzékenyülten éneklő Daryl a magányos, csendes vándor szerepét hozza újból, sok újat nem mutat az évad első felében. Helyette viszont Carol, aki pont, hogy Darylt akarja megtalálni átveszi a stafétát. Sőt, még kapunk egy rövid részt Grönlandon is, amikor arra repülnek. Megint rengeteg karakter lesz, akikkel sok-sok egyéni történetet, tragédiát is bemutatnak.
A megmaradt mellékszereplők, Fallou és Codron egy zombiapokalipszishez tökéletes helyszínre kerül, vagyis a néző úgy érezheti, hogy Párizsban tényleg egy csapdában rekedtek. A “főgonosz helyettese” Anna, persze megtalálja Daryl-t és a társaságát, majd lövöldözés alakul ki a végére. Szinte minden részben van valami konfliktus a két, sőt a végére három szemben álló fél között. A csatajelenetek, harc koreográfiák látványosak, ütősek. Persze a jófiúk sosem kapnak egy találatot sem, valahogy mindig védi őket egy láthatatlan pajzs. Viszont a harcok képi megvalósítása jól sikerült.
Túlnyújtott sztori
Az évad első epizódjaiban úgy éreztem, hogy sokáig nyújtják az alapvetően nagyon röviden lezavarható történeteket és nehezen kötik össze a szálakat, viszont a végére minden összeáll. Sőt, még új típusú kóborlók is megjelennek, akiknek eredetét is jobban megismerhetjük. Megjelennek az úgynevezett megfertőzött zombik, akiket egy kifejlesztett méreggel lőnek meg és erősítenek fel. Daryl visszaemlékezései, Codron lelki vívódása az egész évad alatt jó volt. Kár, hogy utóbbi csak asszisztál a két főszereplő mellé.
A sorozat képi világa kicsit gyorsan halad, pörgeti a sztorit és inkább a látványra épít. A történet utolsó két része pedig már szinte egy új évadnak ágyaz meg. Viszont a képi világ és a sztori koherens, egységes, jó nézni szinte az összes részt. Lezárják a Genet szálat is a végére, Losangéktól is elköszönünk, sőt, Ash és Laurent megy Amerikába, ami azt jelenti, hogy jövőre már ők sem valószínű, hogy visszatérnek. Habár elképzelem, hogy erre akár egy új spin-offot is felépítenek, vagy lehet egy filmet.
Az évad második felében megyünk az új helyszínre, amely az utolsó részben derül ki. Ott pedig teljesen új konfliktus, új mellékszereplők érkeznek, szinte semmi köze nem volt már az utolsó résznek a nagy francia történethez, amit Daryl tavaly indított, gyakorlatilag a soft reboot már most elérkezett. A jövőben szinte biztos, hogy indul a Daryl & Carol közös spin-off, amely még tartogat ütős, váratlan jeleneteket. Minimális földrajzi ismerettel és akár az első egy-két rész megnézése után nem nehéz kitalálni, hogy Franciaországból hová mennek főszereplőink.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Kilenc gyűrű mindenek felett
A második évadra rengeteget fejlődött A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi. Keménykötésű, feszes szezon, amely egyértelműen Sauron életét meséli el, és már egészen más formában, mint amikor megírták a történetet. Az alkotó Peter Jackson nem a szolgai másolást választotta, helyette sok helyen változtatott a Tolkien által írt eredeti trilógiához képest. A hatalom gyűrűi második évadának könnyed narratívája van, könnyedén befogadható, értelmezhető és szinte minden pillanatát jó nézni.
Mocskos kis levelek - filmajánló
Ez a megtörtént eseményen nyugvó film készült nemrég „Mocskos kis levelek” címmel. A „Wicked Little Letters” egy vígjáték, melynek témaválasztása meglepően erős, és sokkal mélyebb, mint enyhén humoros története.
Ilyen ha egy filmes utálja művét, avagy Joker visszatért, de minek?
Pár évvel ezelőtt kiváló médiakampánnyal és a későbbi Oscar-díjas zenével tarkítva berobbant a mozikba a rendhagyó felépítésű antihős eposz, a Joker. A Scorsese-remekművekből (Taxisofőr, A komédia királya) merítkező film hatalmas sikere és díjesője prognosztizálta, hogy jön a megaköltségvetésű folytatása, szintén meglepő, jelen esetben musical formában. Lássuk, miért bukott azonban meg és alázta porig a koncepciót ez a régi, egykor agyondíjazott, tehetséges szereplőgárda, egy egyébként hiteles Lady Gagával kiegészült alkotói csapat.
Carol S. Dweck: Szemléletváltás avagy A siker új pszichológiája
A rögzült és fejlődő szemlélet fogalompár Carol Dweck pszichológus kutatásaihoz kapcsolódik. A rögzült szemlélet a bírálatra helyezi a hangsúlyt, míg a fejlődési szemlélet alkalmazásával megérthetjük, hogy nem az a lényeg, hogy tökéletesen teljesítsünk, hanem hogy szembenézzünk a kihívásokkal és fejlődjünk általuk.