The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évad - Kifelé Franciaországból
- Dátum: 2024.11.16., 06:25
- Szabó Máté
Gyorsan értünk a The Walking Dead: Daryl Dixon 2. évadának végére, most is hat epizódot kaptunk, amin ráadásul két történetnek kellett osztoznia. Ugyanis egyszerre szólt ez az évad Daryl Dixonról, valamint Carol Peletierről, de őt inkább mindenki az első nevén ismeri. Érdekes évad a második, amely mindig több szálon futott és rengeteg karaktert vonultatott fel, a végére pedig valami teljesen más sült ki belőle, mint amit képzeltünk.
A sztori alapja, hogy van nekünk egy legendás Daryl Dixon (Norman Reedus) karakterünk, aki az új családját próbálja védeni Franciaországban. Carol (Melissa McBride) pedig a régi családját akarta visszakapni Ash segítségével, aki egy repülőgép pilóta és a feladata, hogy elrepítse Carolt Franciaországba. Ehhez persze adnak némi érzelmi kontextust, történetet, de a lényeg, hogy a női főhős felhasználja a férfi segítségét és így jutnak át Európába. Ahol aztán kettejük sztorija is kap egy érzelmi töltetet.
Genet a katonáival aprítja a francia embereket a zombikon való kísérletezés érdekében, valamint a vallási fanatikus Losang és emberei, Laurent-ban (Louis Puech Scigliuzzi) kezdik el látni a megváltót. Carol szokásos mintára ebbe a világba hoz felfordulást, Daryl pedig minden oldalon megfordul, miközben Laurentet próbálja kimenekíteni. Főszereplőnk játssza a maszkulin férfit, a vándort, a magányos farkast és a vezért is…zseniális karakter.
Ütős kezdés
Laurent és Daryl érzelmeskedik egyet a sorozat legelején, Carol és Ash pedig átveszik a főszerepet. Kicsit az érezhető, hogy a karaktereket csak bedobálják elénk. Az elérzékenyülten éneklő Daryl a magányos, csendes vándor szerepét hozza újból, sok újat nem mutat az évad első felében. Helyette viszont Carol, aki pont, hogy Darylt akarja megtalálni átveszi a stafétát. Sőt, még kapunk egy rövid részt Grönlandon is, amikor arra repülnek. Megint rengeteg karakter lesz, akikkel sok-sok egyéni történetet, tragédiát is bemutatnak.
A megmaradt mellékszereplők, Fallou és Codron egy zombiapokalipszishez tökéletes helyszínre kerül, vagyis a néző úgy érezheti, hogy Párizsban tényleg egy csapdában rekedtek. A “főgonosz helyettese” Anna, persze megtalálja Daryl-t és a társaságát, majd lövöldözés alakul ki a végére. Szinte minden részben van valami konfliktus a két, sőt a végére három szemben álló fél között. A csatajelenetek, harc koreográfiák látványosak, ütősek. Persze a jófiúk sosem kapnak egy találatot sem, valahogy mindig védi őket egy láthatatlan pajzs. Viszont a harcok képi megvalósítása jól sikerült.
Túlnyújtott sztori
Az évad első epizódjaiban úgy éreztem, hogy sokáig nyújtják az alapvetően nagyon röviden lezavarható történeteket és nehezen kötik össze a szálakat, viszont a végére minden összeáll. Sőt, még új típusú kóborlók is megjelennek, akiknek eredetét is jobban megismerhetjük. Megjelennek az úgynevezett megfertőzött zombik, akiket egy kifejlesztett méreggel lőnek meg és erősítenek fel. Daryl visszaemlékezései, Codron lelki vívódása az egész évad alatt jó volt. Kár, hogy utóbbi csak asszisztál a két főszereplő mellé.
A sorozat képi világa kicsit gyorsan halad, pörgeti a sztorit és inkább a látványra épít. A történet utolsó két része pedig már szinte egy új évadnak ágyaz meg. Viszont a képi világ és a sztori koherens, egységes, jó nézni szinte az összes részt. Lezárják a Genet szálat is a végére, Losangéktól is elköszönünk, sőt, Ash és Laurent megy Amerikába, ami azt jelenti, hogy jövőre már ők sem valószínű, hogy visszatérnek. Habár elképzelem, hogy erre akár egy új spin-offot is felépítenek, vagy lehet egy filmet.
Az évad második felében megyünk az új helyszínre, amely az utolsó részben derül ki. Ott pedig teljesen új konfliktus, új mellékszereplők érkeznek, szinte semmi köze nem volt már az utolsó résznek a nagy francia történethez, amit Daryl tavaly indított, gyakorlatilag a soft reboot már most elérkezett. A jövőben szinte biztos, hogy indul a Daryl & Carol közös spin-off, amely még tartogat ütős, váratlan jeleneteket. Minimális földrajzi ismerettel és akár az első egy-két rész megnézése után nem nehéz kitalálni, hogy Franciaországból hová mennek főszereplőink.
Mi zajlik egy gyilkos tinédzser fiú lelkében?

A Kamaszok (Adolescence) egy drámába bújtatott pszichológiai horror. Mi lenne ha kiderülne, hogy egy rendes, magának való tizenéves fiút brutális gyilkossággal vádolnak meg? Mi van akkor, ha az emberölés indítéka a manoszféra és az Andrew Tate-féle toxikus gondolkodás? Avagy tényleg ennyire nem értjük és látjuk át a tinik világát.
A fanatizmus sohasem csökken, csak átalakul

A Netflixen 2023-ban bemutatott négyrészes Beckham című dokumentum sorozat fordulatos és lebilincselő karrier összegzés a labdarúgó David Beckham életéről. Önértelmezésként is tekinthetünk az alkotásra mert részben a focista saját filmes gyártócége, a sport tematikájú műsorokkal és dokumentum filmekkel foglalkozó Studio 99 készítette.
Bob Dylan rajongósimogató amerikai folklórzene-fetisisztáknak

James Mangold az egyik legfelkapottabb amerikai rendező (Észvesztő, Logan, Az aszfalt királyai), aki ezúttal Bob Dylan pár, korai zenei évét álmodta vászonra, ahogy egy, a semmiből jött elveszett fiúból kezdetben folklórzenei sztár lesz majd később örök lázadóként kulturális jelenséggé, legendává válik. Az egyértelműen rajongóknak készült Sehol se otthon című mozi hihetetlen részletgazdagsága és jó zenéi ellenére is a legtöbb gálán csak jelölésekig vitte, nem véletlenül. Lássuk a részleteket.
Szemtől szembe: egy megunhatatlan klasszikus újra a vásznon

A zsaru-gengszter egymást kiegészítő kettősségének csúcspontja, a nálunk csak 1996-ban bemutatott 3 órás akcióeposz klasszikus, a Michael Mann által levezényelt Szemtől szembe. Itt a főhősök, akiket a zsáner két élő legnagyobbja, Al Pacino és Robert De Niro alakítanak, ugyanazon érme ellentétes, mégis egymással baráti, rokonlelkű oldalát jelképezik. A filmet most, az amerikai premierje szerinti 30. évfordulója alkalmából, rövid ideig újra műsorra tűzi digitálisan felújított (4K) változatban két budapesti mozi. Az egyik legjobb gengszter-, bűnügyi film, ami valaha készült.
Grecsó Krisztián élete stand-upban

Az Egy életem színházi előadássorozatban híres művészek mesélnek az életükről, a számukra meghatározó pillanatokról és történetekről. Ennek keretében Grecsó Krisztián, méltán felkapott kortárs író életrajzi stand-upjára voltam hivatalos pár napja az Átriumba, Budapesten. Beavatást nyertem a költő munkásságába, kalandos útjába a fővárosig és persze a szegvári gyerekkorának hol abszurd, hol kínos, de mindenképpen megmosolyogtató részleteibe. A remek hangulatú sírós, nevetős estről jöjjön egy élménybeszámoló.