Menü

Tartsd fent a motivációt!

„Felejtsd el az összes okot, ami miatt nem fog működni és higgy abban az egyben, ami miatt igen.”

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, szükségünk lesz arra, hogy folyamatosan motiváltak maradjunk. Ez azonban nem jön mindig könnyedén, éppen ezért érdemes foglalkozni a motiváció kérdésével.

Egy célkitűzős elején - legyen az szakmai, magán jellegű vagy bármilyen – tele van az ember energiával, de ahogy telnek a hetek vagy hónapok, egyre nehezebbé válik ugyanazzal a lendülettel dolgozni. Hogyan előzhetjük meg, hogy elfogyjon az erőnk, és hogyan tarthatjuk fent a motivációt a cél eléréséig?

Minden megvalósítandó célkitűzéshez rendelkeznünk kell egy belülről áradó húzóerővel, amit motivációnak nevezünk. A motiváció egy belső állapot, mely cselekvésre, viselkedésre késztet. A cél, a tevékenység eredményének előrevetítése.

Mi szükséges ahhoz, hogy elérjünk egy célt?

Az első feladat egy döntés, amit meghozunk annak érdekében, hogy valami megváltozzon az életünkben. A második, hogy ezután cselekszünk is, és valamit elkezdünk máshogy csinálni, mint ahogy addig tettük. A harmadik pedig a kitartás, amivel el tudjuk érni a valódi változást, és új szokásokat tudunk kialakítani. Mindháromnak teljesülnie kell ahhoz, hogy elérjük azt a célt, amit kitűztünk.

Hogyan tudjuk megtartani a motivációnkat?

Tűzzünk ki világos célokat: Ha tudjuk, hogy hová tartunk, könnyebben fenntarthatjuk a motivációnkat. Osszuk fel a nagy célokat kisebb, elérhetőbb részcélokra, így folyamatosan látni fogjuk az előrehaladást.
Kezdjük kicsiben: A nagy feladatok elrettentőek lehetnek. Kezdjük valami kisebbel, amit könnyen befejezhetünk, hogy sikerélményt szerezzünk, ami tovább lendít.
Képzeljük el a végcélt: Vizualizáljuk, hogy mi történik, amikor elértük a céljainkat. Hogyan fogjuk érezni magunkat? Miért fontos számunkra? Ez segíthet fenntartani a lelkesedést.
Tartsunk szüneteket és pihenjünk: A motiváció gyakran akkor csökken, ha kimerülünk. Rendszeres szünetekkel és pihenéssel újra töltődhetünk.
Lehet egy barát, edző vagy mentor, akivel rendszeresen megbeszélheted a fejlődést és az előrehaladást.
Jutalmazzuk meg magunkat: Ha elértük a céljainkat vagy egy nagyobb mérföldkövet, jutalmazzuk meg magunkat valami kellemes dologgal.
S végül: fókuszáljunk a pozitív eredményekre és ne féljünk a kudarctól!

Fontos, hogy legyen egy miértünk, ugyanis kell valami, ami arra ösztönöz bennünket, hogy felkeljünk reggelente és tegyünk a célunkért. Ez lehet egészséggel, életmóddal, sporttal kapcsolatos elhatározás, lehet a munkahelyi előmenetel, a család jóléte, egy nyaralás, bármi. A lényeg, hogy megtaláljuk a miértünket.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.