Menü

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.

A hipnoterápia egészen a régmúltba nyúlik vissza, már a 14. századból vannak írásos emlékek arról, hogy a hipnózis bizonyos formáinak gyógyító ereje van, viszont csak a 18. században terjedt el oktatási szinten. Eleinte nem feltétlenül gyógyításra, hanem egyfajta „kábításra” használták, amikor szükség volt egy érzéstelenítésre egy seb összevarrásakor például. A 20. századra jutott oda a tudomány, hogy elkezdték az élet különböző területein is alkalmazni terápiaként.

A hipnózis egy szuggesztiós eljárás, melynek során egy olyan pszichológiai állapotba juttatják a pácienst, aminél már majdnem alszik, ellenben kommunikatív és nem felejti el, mi történt vele a hipnózis alatt. Alkalmazható például testben vagy testen jelentkező megbetegedések kezelésére. Ide tartozik a különböző allergiás tünetek kezelése, a keringéssel összefüggő problémák, de még az emésztőrendszert érintő megbetegedések gyógyítása is. Remekül helyt áll a reumatológiai és neurológiai kezeléseknél, gondoljunk itt a migrénes, kínzó fájdalmak leküzdésére.

Az alvási problémákat se felejtsük el, de még az izmok feszülésénél, az ilyen jellegű tünetekkel kísért mozgásszervi rendellenességek kezelési módszerei közé sorolják. Sportolók, előadó művészek is eredményesen alkalmazzák, könnyebb legyűrni általa a megterhelő, stresszes helyzeteket és növelni lehet a teljesítményt. Fontos, hogy nem csak testi, hanem pszichés tünetek jelentkezésénél is segítségül vehetjük a módszert. Könnyebben kezelhetők a fóbiák, a függőségek, a depressziós állapotok.

Sigmund Freud volt az, aki felismerte, hogy a hipnózis alatt felidézhetők olyan emlékek, amelyeket az elme inkább zárlat alá helyet, mert traumatikus élmény kapcsolódik hozzá. Ezzel együtt az is kiderült, hogy az ilyen jellegű emlékek felszínre emelésével csökkenthetők, vagy megszüntethetők a kóros pszichés tünetek. Előjöhetnek olyan dolgok is, melyekről a kezelt nem is tud, például egy rejtőzködő tehetség.

A terápia nagy előnye, hogy nem igényel gyógyszeres kezelést, ellenben azonnali, gyors beavatkozással tartósan pozitív változást lehet elérni a kezelt beteg, páciens, sportoló, közember, bárki életében. További előnye, hogy a hipnotizált személy képes öntudatosságra ébredni, átvenni teste és elméje felett az irányítást. Mondhatni, beállítható vele egy pozitív énkép, egy pozitív jelen, melyből motiváció meríthető a jobb és könnyebb folytatáshoz.

A hipnoterápia egy hatékony módszer, amivel erősíthető egy pszichoterápiás kezelés, mindig, minden esetben szakember végezheti. Gyógyíthatók vele különböző testi és lelki gondok, így érdemes kipróbálni bárkinek, aki szeretne egy pozitívabb, jobb jövőképpel, egészségesebben tovább élni.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Miért szeretjük, ha fáj? – A tragédia vonzereje

Furcsa kijelenteni, hogy szeretjük a szenvedést. Nem a saját életünkben persze, hanem amikor olvasunk, filmet nézünk vagy hallgatunk. Egy hős elesik, egy szerelem elvérzik, egy álom összeomlik és mi ott ülünk, lenyűgözve, néha könnyezve, néha csak csendben. Miért keresünk ilyen történeteket? Miért érezzük katartikusnak a veszteséget?

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.