Menü

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.

A hipnoterápia egészen a régmúltba nyúlik vissza, már a 14. századból vannak írásos emlékek arról, hogy a hipnózis bizonyos formáinak gyógyító ereje van, viszont csak a 18. században terjedt el oktatási szinten. Eleinte nem feltétlenül gyógyításra, hanem egyfajta „kábításra” használták, amikor szükség volt egy érzéstelenítésre egy seb összevarrásakor például. A 20. századra jutott oda a tudomány, hogy elkezdték az élet különböző területein is alkalmazni terápiaként.

A hipnózis egy szuggesztiós eljárás, melynek során egy olyan pszichológiai állapotba juttatják a pácienst, aminél már majdnem alszik, ellenben kommunikatív és nem felejti el, mi történt vele a hipnózis alatt. Alkalmazható például testben vagy testen jelentkező megbetegedések kezelésére. Ide tartozik a különböző allergiás tünetek kezelése, a keringéssel összefüggő problémák, de még az emésztőrendszert érintő megbetegedések gyógyítása is. Remekül helyt áll a reumatológiai és neurológiai kezeléseknél, gondoljunk itt a migrénes, kínzó fájdalmak leküzdésére.

Az alvási problémákat se felejtsük el, de még az izmok feszülésénél, az ilyen jellegű tünetekkel kísért mozgásszervi rendellenességek kezelési módszerei közé sorolják. Sportolók, előadó művészek is eredményesen alkalmazzák, könnyebb legyűrni általa a megterhelő, stresszes helyzeteket és növelni lehet a teljesítményt. Fontos, hogy nem csak testi, hanem pszichés tünetek jelentkezésénél is segítségül vehetjük a módszert. Könnyebben kezelhetők a fóbiák, a függőségek, a depressziós állapotok.

Sigmund Freud volt az, aki felismerte, hogy a hipnózis alatt felidézhetők olyan emlékek, amelyeket az elme inkább zárlat alá helyet, mert traumatikus élmény kapcsolódik hozzá. Ezzel együtt az is kiderült, hogy az ilyen jellegű emlékek felszínre emelésével csökkenthetők, vagy megszüntethetők a kóros pszichés tünetek. Előjöhetnek olyan dolgok is, melyekről a kezelt nem is tud, például egy rejtőzködő tehetség.

A terápia nagy előnye, hogy nem igényel gyógyszeres kezelést, ellenben azonnali, gyors beavatkozással tartósan pozitív változást lehet elérni a kezelt beteg, páciens, sportoló, közember, bárki életében. További előnye, hogy a hipnotizált személy képes öntudatosságra ébredni, átvenni teste és elméje felett az irányítást. Mondhatni, beállítható vele egy pozitív énkép, egy pozitív jelen, melyből motiváció meríthető a jobb és könnyebb folytatáshoz.

A hipnoterápia egy hatékony módszer, amivel erősíthető egy pszichoterápiás kezelés, mindig, minden esetben szakember végezheti. Gyógyíthatók vele különböző testi és lelki gondok, így érdemes kipróbálni bárkinek, aki szeretne egy pozitívabb, jobb jövőképpel, egészségesebben tovább élni.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?