Menü

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.

A hipnoterápia egészen a régmúltba nyúlik vissza, már a 14. századból vannak írásos emlékek arról, hogy a hipnózis bizonyos formáinak gyógyító ereje van, viszont csak a 18. században terjedt el oktatási szinten. Eleinte nem feltétlenül gyógyításra, hanem egyfajta „kábításra” használták, amikor szükség volt egy érzéstelenítésre egy seb összevarrásakor például. A 20. századra jutott oda a tudomány, hogy elkezdték az élet különböző területein is alkalmazni terápiaként.

A hipnózis egy szuggesztiós eljárás, melynek során egy olyan pszichológiai állapotba juttatják a pácienst, aminél már majdnem alszik, ellenben kommunikatív és nem felejti el, mi történt vele a hipnózis alatt. Alkalmazható például testben vagy testen jelentkező megbetegedések kezelésére. Ide tartozik a különböző allergiás tünetek kezelése, a keringéssel összefüggő problémák, de még az emésztőrendszert érintő megbetegedések gyógyítása is. Remekül helyt áll a reumatológiai és neurológiai kezeléseknél, gondoljunk itt a migrénes, kínzó fájdalmak leküzdésére.

Az alvási problémákat se felejtsük el, de még az izmok feszülésénél, az ilyen jellegű tünetekkel kísért mozgásszervi rendellenességek kezelési módszerei közé sorolják. Sportolók, előadó művészek is eredményesen alkalmazzák, könnyebb legyűrni általa a megterhelő, stresszes helyzeteket és növelni lehet a teljesítményt. Fontos, hogy nem csak testi, hanem pszichés tünetek jelentkezésénél is segítségül vehetjük a módszert. Könnyebben kezelhetők a fóbiák, a függőségek, a depressziós állapotok.

Sigmund Freud volt az, aki felismerte, hogy a hipnózis alatt felidézhetők olyan emlékek, amelyeket az elme inkább zárlat alá helyet, mert traumatikus élmény kapcsolódik hozzá. Ezzel együtt az is kiderült, hogy az ilyen jellegű emlékek felszínre emelésével csökkenthetők, vagy megszüntethetők a kóros pszichés tünetek. Előjöhetnek olyan dolgok is, melyekről a kezelt nem is tud, például egy rejtőzködő tehetség.

A terápia nagy előnye, hogy nem igényel gyógyszeres kezelést, ellenben azonnali, gyors beavatkozással tartósan pozitív változást lehet elérni a kezelt beteg, páciens, sportoló, közember, bárki életében. További előnye, hogy a hipnotizált személy képes öntudatosságra ébredni, átvenni teste és elméje felett az irányítást. Mondhatni, beállítható vele egy pozitív énkép, egy pozitív jelen, melyből motiváció meríthető a jobb és könnyebb folytatáshoz.

A hipnoterápia egy hatékony módszer, amivel erősíthető egy pszichoterápiás kezelés, mindig, minden esetben szakember végezheti. Gyógyíthatók vele különböző testi és lelki gondok, így érdemes kipróbálni bárkinek, aki szeretne egy pozitívabb, jobb jövőképpel, egészségesebben tovább élni.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.