Menü

Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón.

„Bántalmazásért elítéltek egy 24 éves, svéd nőt, miután egy TikTok-videó kedvéért az 5 éves kislánya homlokán tört fel egy tojást. A 2023 nyarán történt eset során az anya azt mondta a gyerekének, hogy almás süteményt fognak sütni együtt, és erről videót készítenek a TikTokra. A felvétel közben a nő azonban váratlanul egy kislány homlokán tört fel egy tojást, a sárgája pedig végig folyt a gyerek arcán. Az ijedt kislány egyből jelezte anyjának, hogy ez fájt neki, és kérte, hogy hagyja abba a videózást.” – így szól röviden a történet.

Az eset közfelháborodást váltott ki.

A felvétel körülbelül 100 ezer megtekintést ért el a TikTokon, de egy kommentelő jelentette az esetet a rendőrségnek. A bíróság most döntött az ügyben: bántalmazásnak minősítette az anya tettét és pénzbírságra kötelezte.

Az anya azzal védekezett, hogy csak egy ártalmatlan tréfát követett el, de ez nem győzte meg a bírót.

„Az „egg challenge” néven elhíresült tojástörős kihívásnak az volt a lényege, hogy a szülők úgy tesznek, mintha egy ártatlan sütögetős videót akarnának csinálni a gyerekkel, a hozzávalók egy részét tálba is teszik, majd, amikor a tojásra kerül a sor, akkor a „törjük fel” felkiáltással a gyerek fejéhez ütik, olyan erősen, hogy tényleg megtörjön a héj. A kihívásban résztvevő szülők általában azzal védekeztek, hogy a gyerekek is értik, hogy ez egy poén. A kritikusok szerint azonban nem cuki vagy vicces a dolog. Ők úgy vélik, hogy a tojástörő kihívás a gyerekbántalmazás egyik formája, amit ráadásul a szülők videóra vesznek és kitesznek az internetre néhány lájk reményében.”

Az eset rávilágít arra, hogy a közösségi médiában terjedő trendek milyen hatással lehetnek a gyermekekre, és felhívja a figyelmet arra, hogy a szülőknek felelősségteljesen kellene viselkedniük az ilyen platformokon.

Milyen kihívások terjednek a világhálón? Mik ezek egyáltalán?

Nem ismeretlenek a bugyuta vagy akár káros kihívások a közösségi médiában. Ahogy arról már korábban írtunk, a közösségi média – különösen a TikTok – tele van idiótábbnál idiótább kihívásokkal, amik során az emberek önmagukat veszélyeztetik.

Az online kihívások (challenges) a közösségi médiában terjedő felhívások vagy trendek, amelyekben emberek – gyakran gyerekek és tinik – valamilyen feladatot teljesítenek, majd megosztják a videót vagy képet róla. Ezek a kihívások lehetnek ártatlanok és szórakoztatóak, de sok esetben veszélyesek, megalázóak vagy akár életveszélyesek is.

Online kihívások típusai és veszélyei

Pozitív / kreatív: például tánckihívások, rajzolás, ügyességi feladatok, ezek biztonságosak és önkéntes tevékenységek.
Nyomásra végzett. Kortársak nyomására végzett, ciki vagy furcsa kihívások (pl. evős kihívások) Lelki sérülést okozhatnak, megszégyenülést, önképzavart.
Veszélyes vagy tiltott kihívások: például fullasztásos, önbántalmazós, lopásos, önveszélyes kihívások – ezek rendkívül veszélyesek!

A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?

A nevelés és a gyermekbántalmazás közötti különbségtétel fontos, mert bár mindkettő a gyermek viselkedésére irányul, a cél, az eszközök és a hatások gyökeresen eltérnek. Magyarországon ezt jogszabályok és pszichológiai szempontok egyaránt szabályozzák és értelmezik.

Mi számít nevelésnek?

A nevelés a gyermek testi, szellemi, erkölcsi és érzelmi fejlődésének támogatását jelenti, biztonságos és támogató környezetben. Eszközei: pozitív megerősítés, következetesség, korhatárnak megfelelő szabályok.

Mi számít gyermekbántalmazásnak?

A gyermekbántalmazás minden olyan fizikai, érzelmi, szexuális vagy elhanyagoló viselkedés, amely kárt okoz a gyermek testi vagy lelki egészségében, fejlődésében.

Hol a határ a tréfa és a bántalmazás között?

A tréfa: nem okoz tartós sérelmet, fájdalmat vagy megaláztatást. Nem épít alá hatalmi különbséget (nincs „áldozat” és „támadó”). Leáll, ha valaki jelzi, hogy kellemetlen neki.

A bántalmazás megalázó, valaki a másik rovására szórakozik. A dolog ismétlődik, hiába jelzi az érintett, hogy nem esik jól. Aszimmetrikus helyzet – az egyik félnek hatalma van, a másiknak nincs. Fizikai, érzelmi vagy szociális kárt okoz.

A közösségi média és a társadalmi nyomás ma már jelentős hatással vannak a gyermekekre, szülőkre és a nevelési gyakorlatokra is. A szülők általi túlzott posztolás („sharenting”) sértheti a gyermek magánszféráját. A likevadászat (angolul "like hunting" vagy "like chasing") a közösségi médiában egyre gyakoribb jelenség, amikor valaki kifejezetten a kedvelések (lájkok), megosztások vagy követők számának növelésére törekszik – akár önmaga, akár gyermeke vagy mások kárára is.

A szülők sajnos sokszor posztolnak gyermekükről annak beleegyezése nélkül, pusztán azért, hogy elismerést kapjanak.

Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?

Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.

Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.