Menü

Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

A "döntéshelyzetek" olyan szituációkra utalnak, amikor valakinek választania kell két vagy több lehetőség között, és ez a választás valamilyen következménnyel jár. Ezek a helyzetek lehetnek mindennapiak vagy komolyabbak. Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk.

Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?

Hallgathatunk saját megérzéseinkre (intuíciónkra). Ez elég gyakori, főleg gyors döntéseknél. Ha kevés az információ vagy a helyzet ismerős, sokan a "belső hangjukra" hallgatnak.

Racionális gondolkodás és logika

Ha van idő átgondolni, mérlegelni az érveket és ellenérveket. Ez tipikus pl. pénzügyi, szakmai döntéseknél.

Mennyire hallgatunk a hozzánk közel állókra (család, barátok)?

Főleg személyes, érzelmi vagy életvezetési döntéseknél lehet fontos a támogatás, megerősítés.

Ha speciális tudásra van szükség, akkor szakértőkre, tanácsadókra (pl. orvos, jogász, pszichológus, karrier-tanácsadó). Ilyenkor a kompetencia, szakmai hitelesség a döntő.

Társadalmi normákra, elvárásokra is hagyatkozhatunk.

Sokszor észrevétlenül befolyásol minket, hogy "mit szoktak mások", "mit illik", "mit várnak tőlünk".

Hatalmi személyek véleménye is befolyásoló lehet. Lehet főnök, tanár, szülő, politikai vezető. Ha alárendelt helyzetben vagyunk, gyakran rájuk hallgatunk.

Korábbi tapasztalatainkra is adhatunk.

A múltbeli sikerek vagy hibák sokszor irányítják, hogyan döntünk hasonló helyzetekben.

Értékrendünkre, elveinkre is alapozhatunk.

Erkölcsi, vallási vagy filozófiai meggyőződéseink is meghatározzák, mit tartunk "helyes döntésnek".

Kikre hallgassunk óvatosan?

Olyanokra, akik ítélkeznek, vagy túl gyorsan adnak tanácsot Ők lehet, hogy nem ismerik a helyzetet mélységében. Hajlamosak lehetnek a saját félelmeiket, előítéleteiket ránk vetíteni.

Érdek vezérelt emberekre. Akik a saját hasznukat nézik, nem a mi javainkat. Például egy eladó, aki rá akar beszélni valamire, vagy egy "barát", aki versenyez velünk.
Túl sok ember tanácsa egyszerre. A sokféle vélemény szétforgácsolhatja a gondolkodásunkat.

Néha jobb kevesebb, de átgondolt tanácsot meghallgatni. A döntés okosan azt jelenti, hogy átgondoltan, tudatosan, és lehetőleg hosszú távú következményeit figyelembe véve választunk egy lehetőség közül. Ez nem csak logikát jelent, hanem az érzelmek, értékek és körülmények megfelelő egyensúlyát is.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Hidrogén peroxid, amit erről tudni érdemes

Rengeteg hasznos szerről olvashatunk az interneten, amiket a háztartásban használhatunk, ilyen a hidrogén peroxid is, de vannak veszélyei is.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Ingyenes strandélmények országszerte

Úgy tűnik, hogy a nyári hőség már idejekorán elviselhetetlen méreteket ölt. Sokan legszívesebben hűsítő vízben pancsolva töltenék a kötetlen óráikat. Amíg vannak, akik a termálfürdőkre és a medencés strandokra esküsznek, olyanok is szép számmal akadnak, akik inkább a természetes folyók, tavak mellett teszik le a voksukat.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.