Kire hallgatunk döntéshelyzetben?
- Dátum: 2025.05.18., 11:00
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- döntéshelyzet, életvezetési döntések, erkölcsi meggyőződés, értékrend, érzelmi, lehetőség, logika, okos döntés, racionális gondolkodás, saját megérzés, személyes, szituáció, társadalmi normák, tényező, választás, vallási
A "döntéshelyzetek" olyan szituációkra utalnak, amikor valakinek választania kell két vagy több lehetőség között, és ez a választás valamilyen következménnyel jár. Ezek a helyzetek lehetnek mindennapiak vagy komolyabbak. Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk.
Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?
Hallgathatunk saját megérzéseinkre (intuíciónkra). Ez elég gyakori, főleg gyors döntéseknél. Ha kevés az információ vagy a helyzet ismerős, sokan a "belső hangjukra" hallgatnak.
Racionális gondolkodás és logika
Ha van idő átgondolni, mérlegelni az érveket és ellenérveket. Ez tipikus pl. pénzügyi, szakmai döntéseknél.
Mennyire hallgatunk a hozzánk közel állókra (család, barátok)?
Főleg személyes, érzelmi vagy életvezetési döntéseknél lehet fontos a támogatás, megerősítés.
Ha speciális tudásra van szükség, akkor szakértőkre, tanácsadókra (pl. orvos, jogász, pszichológus, karrier-tanácsadó). Ilyenkor a kompetencia, szakmai hitelesség a döntő.
Társadalmi normákra, elvárásokra is hagyatkozhatunk.
Sokszor észrevétlenül befolyásol minket, hogy "mit szoktak mások", "mit illik", "mit várnak tőlünk".
Hatalmi személyek véleménye is befolyásoló lehet. Lehet főnök, tanár, szülő, politikai vezető. Ha alárendelt helyzetben vagyunk, gyakran rájuk hallgatunk.
Korábbi tapasztalatainkra is adhatunk.
A múltbeli sikerek vagy hibák sokszor irányítják, hogyan döntünk hasonló helyzetekben.
Értékrendünkre, elveinkre is alapozhatunk.
Erkölcsi, vallási vagy filozófiai meggyőződéseink is meghatározzák, mit tartunk "helyes döntésnek".
Kikre hallgassunk óvatosan?
Olyanokra, akik ítélkeznek, vagy túl gyorsan adnak tanácsot Ők lehet, hogy nem ismerik a helyzetet mélységében. Hajlamosak lehetnek a saját félelmeiket, előítéleteiket ránk vetíteni.
Érdek vezérelt emberekre. Akik a saját hasznukat nézik, nem a mi javainkat. Például egy eladó, aki rá akar beszélni valamire, vagy egy "barát", aki versenyez velünk.
Túl sok ember tanácsa egyszerre. A sokféle vélemény szétforgácsolhatja a gondolkodásunkat.
Néha jobb kevesebb, de átgondolt tanácsot meghallgatni. A döntés okosan azt jelenti, hogy átgondoltan, tudatosan, és lehetőleg hosszú távú következményeit figyelembe véve választunk egy lehetőség közül. Ez nem csak logikát jelent, hanem az érzelmek, értékek és körülmények megfelelő egyensúlyát is.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.