Kire hallgatunk döntéshelyzetben?
- Dátum: 2025.05.18., 11:00
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- döntéshelyzet, életvezetési döntések, erkölcsi meggyőződés, értékrend, érzelmi, lehetőség, logika, okos döntés, racionális gondolkodás, saját megérzés, személyes, szituáció, társadalmi normák, tényező, választás, vallási
A "döntéshelyzetek" olyan szituációkra utalnak, amikor valakinek választania kell két vagy több lehetőség között, és ez a választás valamilyen következménnyel jár. Ezek a helyzetek lehetnek mindennapiak vagy komolyabbak. Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk.
Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?
Hallgathatunk saját megérzéseinkre (intuíciónkra). Ez elég gyakori, főleg gyors döntéseknél. Ha kevés az információ vagy a helyzet ismerős, sokan a "belső hangjukra" hallgatnak.
Racionális gondolkodás és logika
Ha van idő átgondolni, mérlegelni az érveket és ellenérveket. Ez tipikus pl. pénzügyi, szakmai döntéseknél.
Mennyire hallgatunk a hozzánk közel állókra (család, barátok)?
Főleg személyes, érzelmi vagy életvezetési döntéseknél lehet fontos a támogatás, megerősítés.
Ha speciális tudásra van szükség, akkor szakértőkre, tanácsadókra (pl. orvos, jogász, pszichológus, karrier-tanácsadó). Ilyenkor a kompetencia, szakmai hitelesség a döntő.
Társadalmi normákra, elvárásokra is hagyatkozhatunk.
Sokszor észrevétlenül befolyásol minket, hogy "mit szoktak mások", "mit illik", "mit várnak tőlünk".
Hatalmi személyek véleménye is befolyásoló lehet. Lehet főnök, tanár, szülő, politikai vezető. Ha alárendelt helyzetben vagyunk, gyakran rájuk hallgatunk.
Korábbi tapasztalatainkra is adhatunk.
A múltbeli sikerek vagy hibák sokszor irányítják, hogyan döntünk hasonló helyzetekben.
Értékrendünkre, elveinkre is alapozhatunk.
Erkölcsi, vallási vagy filozófiai meggyőződéseink is meghatározzák, mit tartunk "helyes döntésnek".
Kikre hallgassunk óvatosan?
Olyanokra, akik ítélkeznek, vagy túl gyorsan adnak tanácsot Ők lehet, hogy nem ismerik a helyzetet mélységében. Hajlamosak lehetnek a saját félelmeiket, előítéleteiket ránk vetíteni.
Érdek vezérelt emberekre. Akik a saját hasznukat nézik, nem a mi javainkat. Például egy eladó, aki rá akar beszélni valamire, vagy egy "barát", aki versenyez velünk.
Túl sok ember tanácsa egyszerre. A sokféle vélemény szétforgácsolhatja a gondolkodásunkat.
Néha jobb kevesebb, de átgondolt tanácsot meghallgatni. A döntés okosan azt jelenti, hogy átgondoltan, tudatosan, és lehetőleg hosszú távú következményeit figyelembe véve választunk egy lehetőség közül. Ez nem csak logikát jelent, hanem az érzelmek, értékek és körülmények megfelelő egyensúlyát is.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.
A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.
Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?