Sicc, macskajaj! Avagy mit tegyünk, ha másnaposság kínoz?
- Dátum: 2013.01.04., 15:39
- Németh Attila
Valljuk, be, a partik, összejövetelek többségének elmaradhatatlan kellékei az alkoholos italok. Kis mennyiségben még kellemes hatás érhető el vele, nagy mennyiségben azonban elkerülhetetlen a másnaposság. Bár a tünetek személyenként és persze az elfogyasztott mennyiségtől függően változhatnak, az általános jelek: fejfájás, hányinger, szájszárazság, szomjúságérzet, szédülés, fáradtság, a teljesítőképesség romlása.
(A másnaposságra használt macskajaj szó eredete egyébként kérdéses, az egyik lehetséges magyarázat szerint nincs is köze a macskákhoz, hanem egy német költőtől származik, aki szebb szót szeretett volna (ki)találni az addig használt és nem túlzottan finom kifejezések helyett. Így született meg a „Katzenjammer” kifejezés, melynek magyarosított változata a macskajaj.)
A másnaposságtól ki-ki saját receptje szerint próbál szabadulni. Az elsődleges szabály, a méregtelenítéshez szükséges hidratáció, vagyis fogyasszunk minél több folyadékot, kivéve alkoholt, itt ugyanis nem igaz a kutyaharapást szőrével mondás. Leginkább a C-vitaminban gazdag gyümölcsleveket részesítsük előnyben. A kávé rövid időre ugyan felfrissülést nyújthat, ám mivel ez szintén vizet von el, ezt is kísérje egy pohár víz.
A másnapossághoz kapcsolódó kínok megszüntetésére sokak szerint a házi tyúkhúsleves a legjobb megoldás, mások - az ilyenkor amúgy is szezonális - savanyú káposztából készült korhely levesre esküsznek. Egy ismerős saját tapasztalata szerint viszont „a plázás kínai csípős leves a tuti”, mivel az „kívül-belül tisztít”, a benne található chilinek köszönhetően pedig élénkít, ami ebben az állapotban ugyancsak nem mellékes.
Aki azonban az abszolút természetes gyógymódokban, például a gyógyteákban bízik, az kipróbálhatja a nemcsak herbáriákban kapható májvédő, detoxikáló teákat is. Speciális gyógynövény összetételüknek köszönhetően segítenek a szervezet, elsősorban a máj méregtelenítésében. Az alkohol lebontását ugyanis a májsejtek végzik. Amennyiben túl nagy a bejutatott alkohol mennyisége, akkor a „méreganyagok” felhalmozódnak, a másnaposság tüneteit is ez okozza.
Egyes vélemények szerint a napi rendszerességgel, kis mennyiségben elfogyasztott alkohol nem ártalmas, az orvosok azonban figyelmeztetnek, nem árt, ha a szervezetet nem terheljük folyamatosan káros anyagokkal.
Egy biztos, aki január elsején rátölt az előző napra, könnyen másodnapos lehet.
Fotó: sxc.hu
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?