Kipróbáltuk a zen bokszot
- Dátum: 2013.01.26., 17:29
- Németh Attila
Nem aerobic és nem boksz, de mindkét sport mozgásvilága benne van. Nem tudom, miért zen a neve, de egy biztos, egyáltalán nem könnyű végigcsinálni egy órát.
Barátnőm tanácsára jelentünk meg életünk első zen boksz óráján és egyikünknek sem volt igazi fogalma arról, hogy pontosan mi vár ránk. Barátnőm rendelkezett némi előismertséggel, elmondta, hogy ez a sport valamiféle boksz-aerobic keverék, ütésekkel, rúgásokkal és sok izzadással. Bebizonyosodott igaza van, egy óra múlva alig bírtam felemelni a karomat, másnap pedig olyan izmok fáradtságát éreztem, melyek létezéséről korábban nem is tudtam.
Az elnevezése alapján első hallásra joggal gondolhatunk arra, hogy ez a mozgás a harcművészet valamely speciális formájára, és valóban, ez igazi harc, de nem egy mással, hanem önmagával küzd az ember.
Az általános bemelegítés után egy igazán intenzív munka vette kezdetét, mely során a boksz elemei domináltak. Az edzésen pörgős zenére különböző rúgások és ütések kombinációjából álló sorozatokat végeztünk, mindezt pedig folyamatos ugrálás kísérte. A tréning végére stílusosan lelassult a zene, amely kiváló hátteret biztosított a levezető nyújtásokhoz és légzésgyakorlatokhoz.
Az első fél órában feszesen végrehajtott gyakorlatokat az óra második felében a fáradással párhuzamosan már nem sikerült tökéletesen kivitelezni, ennek ellenére egy pillanatra sem álltunk le, bizonyítva kitartásunkat. Teljesítményünk romlása természetes, ahogyan az óra előtt az oktatónk is jelezte, a kezdők a megfelelő koordináció és a gyakorlatok ismeretének hiánya miatt nem tudják pontosan leutánozni a különböző mozgásformákat. Ezzel nincsen probléma, a lényeg az intenzivitás megőrzése, és az, hogy jól érezzük magunkat.
A különböző harcművészeti elemek remekül csökkentik a bennünk felgyülemlett feszültséget, „kiüthetjük”, „kirúghatjuk” magunkból a stresszt. Anélkül, hogy bárkinek is sérülést okoznánk. Összefoglalva a zen boksz egy koordinációs gyakorlatokkal megspékelt intenzív kardió edzés, hatékonyan erősíti az állóképességet, és nem mellesleg fogyasztó hatással is bír.
Fotó: cberlin.de
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.