Mozgással az életért
- Dátum: 2013.01.29., 11:02
Bizonyosnak tűnik, hogy az erőnövelő edzés önmagában nem elegendő az egészség megőrzéséhez, hanem szív- és érrendszeri tréninggel is ki kell egészíteni. Sportorvosi ajánlás szerint elsősorban a következő sportágak alkalmasak erre, amelyek az ízületeket is kímélik:
- gyors séta,
- futás erdei talajon,
- úszás, kerékpározás (esetleg szobabiciklin)
- vagy gimnasztika.
Az edzést lassan építsük fel, hogy ne forduljon elő szívdobogással, légszomjjal és rosszulléttel járó túlterhelés. A pulzusnak nem szabad magasabbra emelkednie, mint percenként 220 mínusz az életkor. Az edzésegységek legalább 20-30 percig tartsanak, és hetente legalább négyszer végezzük el. A sportnak az öregedésre gyakorolt legfontosabb hatása a stresszrezisztencia kialakulása. Azok az emberek, akik rendszeresen sportolnak, nyugodtabbá, lazábbá válnak, és jobban fel tudják dolgozni stresszes élményeiket.
Az ideális testsúly meghosszabbítja az életet
A túlsúlyosak egy diétával meghosszabbíthatják az életüket. Ez úgy megy a legjobban, ha az ember a táplálkozását átállítja egy sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó kiegyensúlyozott étrendre. Az állatkísérletek azt mutatták, hogy az inkább szegényesebb étrend növeli meg a várható élettartamot. Ennek pontos okai még tisztázatlanok. Egy bosszantó természeti törvény: a növekvő életkorral a szervezet egyre kevesebb energiát használ fel. Ezért az idősebb emberek számára fontos, hogy kevesebb kalóriát fogyasszanak, és mellette többet mozogjanak.
Az izmokban kis erőművek, úgynevezett inzulinreceptorok találhatók. Ezek a szénhidrátbontásnál keletkező glükózt az izomsejtekbe préselik, és szükség esetén újra kiveszik onnan. Hogy ez a rendszer egy életen át optimálisan működjön, az izmainkat naponta mozgatni kell. Ha túl keveset mozgunk, az inzulinreceptorok száma drasztikusan lecsökken, és zsír rakódik le. A vércukorszint emelkedik, erre az inzulinszint is. Egy ördögi kör veszi kezdetét: túlsúly keletkezik, amelynek következtében a vér koleszterinszintje is megnő. Az erek elmeszesednek, a vérnyomás emelkedik, és cukorbetegség fejlődhet ki.
Forrás: impulsermagazin.com
Fotó: sxc.hu
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?