Menü

Gyümölcsök: lúgos vagy savas

  • Dátum: 2013.02.12., 18:27

Egy ideje valóságos állóháború dúl a témában, vajon melyek azok az élelmiszerek, melyek savasítanak és melyek, amik lúgosítanak?

Gyakran hallani például, hogy a savanyú gyümölcsök, mint pl. a citrom, grapefruit, lime, stb. savasítják a vért és a szöveteket. Tihanyi László belgyógyász, kardiológus szerint valójában a citromsav, a tejsav és más savak, amik az alacsony cukortartalmú gyümölcsökben találhatók – ellentétben a magas cukortartalmú gyümölcsökkel – anionos formában vannak jelen és az emésztés során nátrium-bikarbonáttá alakulnak. Éppen emiatt ezek a savanykás gyümölcsök kifejezetten lúgosítják – és nem savasítják – a vért és a szöveteket. Lúgosítás ugyanis akkor következik be – még ha a pH alacsony is -, ha a szabad kationokat (protonok vagy savak) ellensúlyozza a felszabaduló nátrium-bikarbonát.

A belgyógyász e mellett emlékeztet a kémia egyik alapszabályára: az erős sav a gyenge savat sójából felszabadítja. A gyomorban lévő sósav erős sav, a fent említett savak gyenge savak. Tehát a gyomorsavhoz képest lúgként viselkednek, azaz a gyomor pH-ját megemelik.

Egy liter 4-es pH-jú lime juice pl. tíz a mínusz negyediken mol szabad kationt tartalmaz, azonban a felszabaduló anionok (bázis vagy lúg) semlegesítik a savakat, s így nettó lúgosítás következik be.

Ez a folyamat a magas cukortartalmú italok esetén, mint pl. a szőlőlé, körte lé, goji juice, noni juice, alma lé, stb. nem következik be, éppen a magas cukortartalom miatt, mivel szabad kationok száma jócskán meghaladja a szabad anionok számát. Ilyenkor nettó savasodás következik be – teszi hozzá Tihanyi doktor.

Ha közvetlenül a magas cukortartalmú juice fogyasztása után megmérjük a nyál vagy vizelet pH-ját, fals pozitív eredményt fogunk tapasztalni. Közvetlenül az ivást követően ugyanis 1-2 ponttal megemelkedik a nyál és vizelet pH-ja, de ennek oka, hogy a szervezet a savas folyadék hatására aktiválja puffer-rendszerét és nátrium-karbonátot bocsájt ki (pl. a nyálmirigyek), hogy semlegesítse a savakat.

dr. Robert Young szerint ennek a folyamatnak a leglátványosabb példája az, amikor a szervezet a csontokban lévő anionokat (pl. kalcium) használja fel a felgyülemlett savak semlegesítésére, ennek következménye pedig a csontok meggyengülése, a csontritkulás kialakulása, mert a szervezet legnagyobb pH puffer rendszere maga a csontváz.

Szervezetünk lúgosítása céljából fogyasszunk alacsony cukor tartalmú gyümölcsöket és zöldségeket: avokádót, citromot, grapefruitot, paprikát és kerüljük a magas cukortartalmú ételeket és italokat.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!