Menü

Böjtre fel!

  • Dátum: 2013.02.18., 10:43

Eleink tisztában voltak vele, a szervezetnek, így gyomrunknak is pihennie, regenerálódnia kell. Nem hiába találták ki és tartották meg a böjtöt - akár vallási szempontoktól függetlenül is -. Manapság még inkább tanácsos lenne beiktatni, hiszen az ünnepi, majd a farsangi hatalmas evészetek igen csak leterhelik a gyomrot. Ha ehhez még a hideg, csapadékos idő miatt kevesebb, vagy épp teljesen elmaradt testmozgást is hozzávesszük, akkor beláthatjuk, testünk valóban hálás lesz, ha eggyel lejjebb fokozatra kapcsolhat.

A húsvétot megelőző negyvennapos böjt hamvazószerdán kezdődik, ami idén február 13-ra esett. Ebben az időszakban a legszigorúbbak több étel fogyasztásától tartózkodnak, így nem fogyasztanak húst, tojás és tejtermékeket.
Egyesek húst, mások csokoládét nem esznek

Manapság kevésbé szigorúan veszik a böjtöt, mások összekötik egy tél végi, tavasz eleji tisztítókúrával, hogy megszabadítsák szervezetüket a benne felhalmozódott méreganyagoktól.
Újabban egyre többen akadnak olyanok is, akik „csak” egy-egy szenvedélyükről mondanak le a böjti időszakban. Van, aki a csokoládé, más a napi kávé fogyasztásáról mond le. Megint mások csupán ritkítani próbálják a káros szenvedélyükkel eltöltött alkalmakat. Bármelyik módját válassza is valaki az önsanyargatásnak, egy biztos, az nem csak a szervezet próbája lesz, de akaraterőnkről és kitartásunkról is hű képet ad.

Nem fogyókúra

Érdemes megemlíteni, a böjt nem azonos a fogyókúrával, mert ennek célja nem a testsúly csökkentése, hanem az önmegtartóztatás, a lemondás egyes élelmiszerekről. Ennek természetesen pozitív mellékhatása még lehet az, hogy néhány kilótól megszabadulunk.

A táplálkozási szakemberek azonban óva intenek a túlzásba vitt böjttől, ami akár hiánybetegséghez is vezethet. A krónikus betegségben szenvedőknek pedig érdemes orvos tanácsát is kikérniük.

Nem javasolt a radikális böjt továbbá terhesség és szoptatás alatt, tartós gyógyszerszedés esetén, veseelégtelenségben, vérképzőszervi betegségekben, tuberkulózisban, valamint pajzsmirigy-túlműködés esetén.

A szakemberek javaslata az, hogy a böjt alatt fogyasztott élelmiszerek ne tartalmazzanak cukrot, alkoholos italokat, és koffeint. Fontos az is, hogy a böjt – főként a hosszabb ideig tartó – után fokozatosan térjünk vissza a bőségesebb étkezésre.

Fotó: sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.