Kicsi a csonthéjas, de erős
- Dátum: 2013.02.27., 22:52
Nem is gondolnánk, hogy a dió és a mandula nemcsak finom csemege, hanem hasznos táplálék. Érdemes betekinteni egy kicsit a kemény páncél mögé!
A dió leggyakrabban sütemények készítésekor kerül elő a konyhában, de akár sajttálakhoz is használhatjuk, mivel például a camembert ízével íncsiklandozó párost alkothat néhány szőlőszem kíséretével. A diót azonban nemcsak íze miatt érdemes gyakrabban fogyasztani, ez a csonthéjas gyümölcs vitaminokban (A, B1, B2) gazdag és értékes alfa- linolénsavat tartalmaz. Ez az omega-3 zsírsavak egyike, amely többek között érvédő hatású, tehát a dióban található telítetlen zsírsavak szerepet játszanak a magas vérnyomás és a szívinfarktus megelőzésében.
A mandula leginkább a marcipán alapanyagaként ismert és használatos, de gyakorta megfordul salátákon, és tehetjük halak mellé is. Több alapvető vitamin (A, B1, B2, C, E) forrása, ásványi anyagokban (kálium, kalcium, magnézium, foszfor) és nyomelemekben (vas, mangán, cink) gazdag. Lúgosító kémhatású, vagyis rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, tisztító hatása jelentős. Érdekesség, hogy az anyatejhez hasonló összetételű fehérjét tartalmaz, ami például máj-, és hasnyálmirigy betegségek esetén hasznos lehet.
Mindkét csonthéjas gyümölcs egészségvédő hatása jelentős, érdemes gyerekek napi étrendjébe is beilleszteni, mivel többek között támogatják az agyműködést, és segítik a koncentrációt is. Valamint a mai étkezési szokások mellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a dió és a mandula is koleszterin szabályzó (csökkentő) hatással bír.
Fotó: sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.