Menü

Kicsi a csonthéjas, de erős

  • Dátum: 2013.02.27., 22:52

Nem is gondolnánk, hogy a dió és a mandula nemcsak finom csemege, hanem hasznos táplálék. Érdemes betekinteni egy kicsit a kemény páncél mögé!

A dió leggyakrabban sütemények készítésekor kerül elő a konyhában, de akár sajttálakhoz is használhatjuk, mivel például a camembert ízével íncsiklandozó párost alkothat néhány szőlőszem kíséretével. A diót azonban nemcsak íze miatt érdemes gyakrabban fogyasztani, ez a csonthéjas gyümölcs vitaminokban (A, B1, B2) gazdag és értékes alfa- linolénsavat tartalmaz. Ez az omega-3 zsírsavak egyike, amely többek között érvédő hatású, tehát a dióban található telítetlen zsírsavak szerepet játszanak a magas vérnyomás és a szívinfarktus megelőzésében.

A mandula leginkább a marcipán alapanyagaként ismert és használatos, de gyakorta megfordul salátákon, és tehetjük halak mellé is. Több alapvető vitamin (A, B1, B2, C, E) forrása, ásványi anyagokban (kálium, kalcium, magnézium, foszfor) és nyomelemekben (vas, mangán, cink) gazdag. Lúgosító kémhatású, vagyis rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, tisztító hatása jelentős. Érdekesség, hogy az anyatejhez hasonló összetételű fehérjét tartalmaz, ami például máj-, és hasnyálmirigy betegségek esetén hasznos lehet.

Mindkét csonthéjas gyümölcs egészségvédő hatása jelentős, érdemes gyerekek napi étrendjébe is beilleszteni, mivel többek között támogatják az agyműködést, és segítik a koncentrációt is. Valamint a mai étkezési szokások mellett az sem elhanyagolható szempont, hogy a dió és a mandula is koleszterin szabályzó (csökkentő) hatással bír.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!