Menü

Házi praktikák III: Mossunk olcsóbban, környezetbarát módon

Egy háziasszonynak fontos, hogy a család ruhái tiszták legyenek. Az utóbbi időben mind többen gondolnak arra is, hogy mindezt környezetbarát módon valósítsák meg. Ehhez jó segítőtársa találhatnak a mosódióban. A főképp India és Nepál területén, fán termő bogyó héja nagy mennyiségben tartalmaz saponint.

A természetes tisztítóanyagban nincs vegyszer és illatanyag. Így különösen alkalmas babák és érzékeny bőrűek ruháinak mosására.

Egy kis zacskóba 4-5 szem mosódiót helyezünk, s így tegyük a mosógépbe.  A 4-5 mosódiót háromszor, négyszer is felhasználhatjuk Öblítőre sincs szükség, mert a mosódió lágyítja a vizet, s így a ruha puha lesz. (Ez ami vidékünkön különösen fontos a víz keménysége miatt).

Ha folyékony mosószert akarunk készíteni 12-15 mosódiót forraljunk másfél liter vízben 30 percig. Így vegyszermentes mosószer koncentrátumot nyerünk, amit mosogatáshoz, de hajmosáshoz is használhatunk.
A környezet mellett a mosódió a pénztárcánkat is kíméli: egy kilónyi egész évre elegendő egy négytagú családnak.

A mosódió hatásfokát növelhetjük mosószóda használatával, de erről legközelebb.

Kapcsolódó cikkeink:
Háziasszonyi praktikák I. rész
Háziasszonyi praktikák II. rész

Fotó: kasiaorganicsalon.com

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.