Menü

Gyömbér - Gyógyító fűszer

  • Dátum: 2013.03.09., 08:02

A gyömbér egy csípős, kesernyés fűszernövény, amely ételek ízesítésére és gyógyászati célokra egyaránt alkalmas.

A Délkelet-Ázsiában őshonos növény gyökere illóolajokban gazdag, amely különleges, kellemes illatot kölcsönöz neki. Főként az indiai konyhában elterjedt fűszernövény, amelyet ízesítésre és tartósításra egyaránt használnak. A történelem során például a portugálok hittek vágyfokozó hatásában is, ugyanakkor Új-Guineában pont ellenkezőleg, inkább fogamzásgátlásra alkalmazták.

A népi gyógyászat és a modern orvostudomány egyaránt sokféle jótékony hatást tulajdonítanak a keserédes növénynek. Émelygés szüntető hatása régóta ismert, ezért már korai időszakban alkalmazták tengeribetegség enyhítésére. Javallt még alhasi görcsök oldására, immunrendszer erősítésére, gyulladáscsökkentésre. Továbbá segíti az emésztést, és tisztítja a beleket.

A másik főszerepét a konyhában játssza, hiszen gyakran nevezik csodafűszernek is, szárítva, őrölve és nyersen használják. Főként gyümölcssaláták, sütemények és levesek ízesítésénél vetik be a gyömbért, a gyömbéres mézeskalács például nagyon közkedvelt étel.

A gyömbért már korai időszakban felhasználták alkoholos italok készítésére is, hamar elterjedt a gyömbérsör és a gyömbérbor. Manapság pedig szerte a világon üdítőitalokat értékesítenek a nevével, különleges íze és illata miatt.

A világ gyömbértermelésének felét India és Kína adja, a növény meghódította Európát is. Történelemformáló szerepéről az Ötven növény, amely megváltoztatta a történelmet című könyvben olvashatunk bővebben.

Fotó: sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.