Csak természetesen
- Dátum: 2013.03.25., 13:25
Hazánkban egyelőre csak elvétve lehet találkozni natúr kozmetikával, ám az igény egyre nő a természetes alapanyagú termékek alkalmazására. Ezekben a kozmetikai szalonokban elsősorban növényi eredetű, néha ásványi-, ritkábban állati eredetű (tej, joghurt alapú) terméket használnak a kozmetikusok.
Hunyadi Mónika, kozmetikus és aromaterapeuta többnyire növényi olajokkal, esszenciákkal, természetes alapú krémekkel (kókuszzsír, kakaóvaj, Shea-vaj), illetve ásványi eredetű porokkal szépíti, gyógyítja vendégeit. Előfordul, hogy a konyhából is előkerül néhány készítmény: például az elhalt hámsejtek eltávolítására kiválóan alkalmas a cukor, a kukoricadara, vagy épp a zabkorpa, ahogy a vendég és a bőrtípusa azt megkívánja.
A száz százalékban természetes, minőségi bizonyítvánnyal tanúsított olajok, ahogy a nevükben is benne van, nem tartalmaznak szintetikus színanyagokat, allergizáló illatanyagokat, tartósítószereket, paraffint és egyéb kőolaj származékot. Hunyadi Mónika azonban elmondta, az előbb felsorolt anyagok sajnos a forgalomban előforduló kozmetikumok többségében megtalálhatóak, és komoly anyagcsere zavart is okozhatnak a bőr pólusait eltömítve, így kisbabáknál az ezeket tartalmazó kozmetikumok használata egyáltalán nem ajánlott.
" A natúr kozmetikumok értékét és hatékonyságát az ökológiai termesztésű bio kivonatok, növényi részek fokozzák" -hangsúlyozta a szakember. Hozzátette, Magyarországon -tudomása szerint- egyetlen szerv jogosult a minőségi tanúsítványok elkészítésére.
"Nálunk és az Európai Unióban nem létezik natúr-, illetve biokozmetikumokra vonatkozó szabály és így a jogi szabályozás is hiányzik. Azt javaslom, minden vásárlás előtt olvassuk el a termékek összetételét. A felhasznált anyagok mennyiségének csökkenő sorrendjében tüntetik fel az összetételt, és ezen anyagok veszélyességi fokáról érdemes az INCI - kozmetikai termékek összetevőinek nemzetközi jegyzéke- honlapján tájékozódni."
Hunyadi Mónika elmagyarázta, az illóolajok elsősorban a szagláson keresztül hatnak az idegi pályákra, így befolyásolva szervrendszereinket, illetve az adott szervek és az immunrendszer erősítését. A bőrön keresztül hatva serkentik annak sejtképződését, a bőr anyagcseréjét, elősegítik a bőr természetes megújulását, késleltetik az öregedési folyamatokat és jótékonyan hatnak a szervezet egészére.
"Hogy kinek ajánlom? Mindenkinek csak ezt ajánlom. Tudatformáló szerepe, holisztikus megközelítése, erőszak nélkülisége, szelídsége okán"-tette hozzá a szakértő.
A kozmetikus elmondta azt is, miben különbözik a hagyományos, a megszokott kozmetikától a natúr változat.
"Az olajok segítenek a gyors lelki kontaktus és nyugalom elérésében, kevesebb lépésből hatékonyabb eredményt érhetünk el a kezelés során, nem szükséges árammal működő gépek használata, hisz a kis molekulájú anyagok a véráramba bejutva fejtik ki hatásukat, nem csak a bőr szintjén, így gazdaságosabb, nem változtatja meg a bőr és a test rezgésszámát és kevésbe rideg a vendéggel való érintés során.
És jöjjön néhány ismert olaj, amit az otthonunkban is bátran használhatunk (kivéve, ha nem száz százalékosan tiszta). A mandarin olaj: fertőzésgátló, görcsoldó, vértisztító, emésztést segítő, nyugtató (babáknak is, szívcsakra-nyitogató). A levendula olaj: fájdalomcsillapító, antidepresszáns, dezodoráló, vérnyomáscsökkentő, fertőzésgátló stb. Ez a két olaj bázisolaj nélkül is bőrre vihető, kis mennyiségben. A többit kizárólag hordozó olajjal higítva használhatjuk külsőleg. Ehhez azonban aromaterapeuta segítsége szükséges, mert ezek az olajok veszélyesek is lehetnek nem megfelelő alkalmazás esetén.
A natúr kozmetikai termékek közül a kakaóvajból, shea-vajból, kókuszzsírból, mandulaolajból és egyéb hordozó olajból pedig akár természetes A-, vagy E -vitamin hozzáadásával bátran készíthetünk magunknak otthonra krémeket, testápolókat, hajkencéket."
Fotó:
sxc.hu
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.