Menü

Mit csináljunk a fáradt olajjal?

  • Dátum: 2013.03.26., 13:01

Sok háziasszonynak gondot okoz, hogy a frituból, serpenyőből a már többször nem felhasználható, fáradt olajat hova öntsük.

Nyilván ekkora olajmennyiséget érdemes többször felhasználni, de egy idő után, főleg a panírozott húsoktól, zöldségektől annyira koszos és zavaros lesz, hogy nem lehet tovább hasznosítani. Ilyenkor merül fel a kérdés, mégis mit tudunk vele csinálni?

A mosogatón lefolyatni nem lehet, mert egyrészt sűrű és eldugítja a mosogatót, másrészt mivel olajról beszélünk, a vízben nem oldódik, olajos lesz a lefolyó és az nem hiányzik senkinek, hogy lefolyót kelljen tisztítani, netán még a vízvezeték-szerelőt is ki kelljen hívni. A lehetséges kimenetelek ugyanezek, ha megpróbáljuk a toaletten lehúzni, csak ott még az úszkáló olajfoltok és a csésze nehéz kitisztítása is hozzáadódik.

Szerencsére több megoldásunk van erre a problémára. A MOL honlapján a töltőállomás-keresőben megtaláljuk azt a közel 170 helyet, ahol a fáradt olajat leadhatjuk. Első alkalommal egy kis piros tárolóedényt kapunk, amibe gyűjthetjük az olajat, ezután abban vihetjük majd. A legtöbb önkormányzat által működtetett hulladékudvarban is le lehet adni az étolajat, de minden ilyen esetben érdeklődjünk az ügyfélszolgálaton.

A leadott olajat szakszerűen tárolják és szállítják, újrahasznosítják, majd bio üzemanyagot készítenek belőle. Így nemhogy a konyhánkkal, de a világgal is jót teszünk, és ha elszáguld mellettünk egy rántott hús szagú kipufogó füstöt árasztó autó, lehet, hogy épp a mi használt olajunkat használták a tankolásához.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.