Menü

Kicsi, de erős

  • Dátum: 2013.04.01., 08:36

Ki gondolná, hogy a világ egyik legismertebb, leghétköznapibb és legelterjedtebb fűszere egykor annyit ért, mint az arany? A fekete borsot fizetőeszközként is használták, és a kereskedelem fontos eleme volt, de ez a növény más titkokat is rejt.

A borstól - főként a túlzott használatától - rendszerint eltiltják például a gyerekeket, az állapotos nőket és a diétázókat, arról azonban kevés szó esik, hogy e fűszernek számos jótékony élettani hatása is van.

Az Indiából származó fekete bors csonthéjas termését még éretlenül szüretelik, majd kiszárítják, ekkor kapja jellegzetes színét. Szinte felesleges is megemlíteni, hogy már az ókorban ismert és kedvelt fűszer volt, az viszont érdekesség, hogy mindössze az utóbbi körülbelül kétszáz évben terjedt el széles körben. Ennek legfőbb oka az, hogy a borsot a történelem során többször is aranyárban mérték, egyrészt azért, mert kereskedelme költséges volt, másfelől a nagy kereslet miatt. A növényt ugyanis nemcsak a klasszikus ízesítésre használták, hanem a szárítással és sózással tartósított élelmiszerek rossz ízének elfedésére.

Az ára miatt még a középkor végén is igazi egzotikus luxuscikknek számított, ma viszont már minden háztartásban jelen van. A klasszikus konyha elképzelhetetlen nélküle, túlzott használata nem jó az emésztőrendszernek, azonban ez csak az egyik oldal. A bors számos jótékony hatással is büszkélkedhet, például fokozza az izmok vérellátást, jó ízületi gyulladásokra, izomgörcsökre. Étvágygerjesztő, be lehet vetni hányinger, émelygés, szédülés ellen. Fertőtlenítő hatása miatt lehet vele náthát kezelni, torokfájáskor pedig mézzel keverve adhat enyhülést. Olaja fájdalomcsillapító hatású, így külsőleg használható reumára, izomfáradtságra és különböző sportsérülésekre.

Fotó: sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.