Mit, mivel, hogyan? 4.- Mosás
- Dátum: 2013.04.07., 23:20
Ezúttal olyan régi és természetes praktikákat gyűjtöttünk össze, melyek a hatékony mosással és vasalással kapcsolatosak.
Olyan alapvető, de lényeges kérdésekre kerestünk egyszerű választ, mint például mire ügyeljünk a mosógépnél, hogyan legyen lágy és illatos a mosott ruha, hogyan kezeljük a megsárgult fehérneműket, és a vasalással kapcsolatosan is összeszedtünk néhány tippet.
Ha időnként ki szeretnénk tisztítani mosógépünket, nem érdemes drága vegyszerekkel neki esnünk. Langyos víz és pár liter ecet keveréke kiválóan alkalmas arra, hogy feloldja a vízkövet és a mosópormaradékokat is.
Az újonnan vásárolt fehérneműt első használat előtt ajánlatos kimosni, mivel gyártásnál olyan anyagok maradnak benne, amelyek többek között allergiás tüneteket is kiválthatnak. Egyébként új harisnyát is érdemes kimosni, mivel tapasztalatok szerint úgy tartósabb lesz.
Érdemes megfogadni, hogy mosás előtt a cipzárt fel kell húzni. Mivel a műanyag cipzár tönkre mehet, a fém cipzár pedig más ruhákban okozhat kárt. Itt meg kell említeni azt a praktikát is, miszerint ha kényes fehérneműt például melltartót mosunk, nem árt egy régi párnahuzatba tenni, ami megvédi.
A sokarcú ecet, mosásnál is rendkívül praktikus lehet, többek között például ecet hozzáadásával megelőzhetjük, hogy bolyhosak legyenek a ruhák. Egyébként pedig az öblítőszer is helyettesíthető ecettel, mivel lágyítja a ruhát. Kézi mosásnál az ecet semlegesíti a szappant, és felfrissíti a színeket is.
A megsárgult fehér ruhákat só és citrom segítségével varázsolhatjuk újjá. Annak érdekében pedig, hogy például a munkaruha tiszta legyen, egy fél csésze szalmiákszeszt érdemes a mosóvízbe keverni.
Ha vászonanyagokat szeretnénk vasalni, de már régebben mostuk ki őket, érdemes benedvesíteni kissé. Például nedves törölközőbe csavarva tehetjük ezt meg. Sötét színű pólókat és ruhákat bal felükön érdemes vasalni, hogy a varrások ne hagyjanak nyomot.
Abban az esetben, ha környezettudatosabbak szeretnénk lenni, és nem utolsó sorban energiatakarékosak is, akkor a hajtogatást a vasalás után végezzük el. Vagyis a vasalt holmit tegyük félre, majd ha minddel végeztünk, és kikapcsoltuk a vasalót, akkor összehajtogathatjuk a ruhákat.
A cikksorozat előző részei:
Mit, mivel, hogyan? 3.- Növényápolás
Mit, mivel, hogyan? 2.- Nagytakarítás
Mit, mivel, hogyan? 1.- Folttisztítás természetesen
Fotó: sxc.hu
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.
Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.