Menü

Mit, mivel, hogyan? 4.- Mosás

  • Dátum: 2013.04.07., 23:20

Ezúttal olyan régi és természetes praktikákat gyűjtöttünk össze, melyek a hatékony mosással és vasalással kapcsolatosak.

Olyan alapvető, de lényeges kérdésekre kerestünk egyszerű választ, mint például mire ügyeljünk a mosógépnél, hogyan legyen lágy és illatos a mosott ruha, hogyan kezeljük a megsárgult fehérneműket, és a vasalással kapcsolatosan is összeszedtünk néhány tippet.

Ha időnként ki szeretnénk tisztítani mosógépünket, nem érdemes drága vegyszerekkel neki esnünk. Langyos víz és pár liter ecet keveréke kiválóan alkalmas arra, hogy feloldja a vízkövet és a mosópormaradékokat is.

Az újonnan vásárolt fehérneműt első használat előtt ajánlatos kimosni, mivel gyártásnál olyan anyagok maradnak benne, amelyek többek között allergiás tüneteket is kiválthatnak. Egyébként új harisnyát is érdemes kimosni, mivel tapasztalatok szerint úgy tartósabb lesz.

Érdemes megfogadni, hogy mosás előtt a cipzárt fel kell húzni. Mivel a műanyag cipzár tönkre mehet, a fém cipzár pedig más ruhákban okozhat kárt. Itt meg kell említeni azt a praktikát is, miszerint ha kényes fehérneműt például melltartót mosunk, nem árt egy régi párnahuzatba tenni, ami megvédi.

A sokarcú ecet, mosásnál is rendkívül praktikus lehet, többek között például ecet hozzáadásával megelőzhetjük, hogy bolyhosak legyenek a ruhák. Egyébként pedig az öblítőszer is helyettesíthető ecettel, mivel lágyítja a ruhát. Kézi mosásnál az ecet semlegesíti a szappant, és felfrissíti a színeket is.

A megsárgult fehér ruhákat só és citrom segítségével varázsolhatjuk újjá. Annak érdekében pedig, hogy például a munkaruha tiszta legyen, egy fél csésze szalmiákszeszt érdemes a mosóvízbe keverni.

Ha vászonanyagokat szeretnénk vasalni, de már régebben mostuk ki őket, érdemes benedvesíteni kissé. Például nedves törölközőbe csavarva tehetjük ezt meg. Sötét színű pólókat és ruhákat bal felükön érdemes vasalni, hogy a varrások ne hagyjanak nyomot.

Abban az esetben, ha környezettudatosabbak szeretnénk lenni, és nem utolsó sorban energiatakarékosak is, akkor a hajtogatást a vasalás után végezzük el. Vagyis a vasalt holmit tegyük félre, majd ha minddel végeztünk, és kikapcsoltuk a vasalót, akkor összehajtogathatjuk a ruhákat.

A cikksorozat előző részei:
Mit, mivel, hogyan? 3.- Növényápolás
Mit, mivel, hogyan? 2.- Nagytakarítás
Mit, mivel, hogyan? 1.- Folttisztítás természetesen

Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?