Mit, mivel, hogyan? 4.- Mosás
- Dátum: 2013.04.07., 23:20
Ezúttal olyan régi és természetes praktikákat gyűjtöttünk össze, melyek a hatékony mosással és vasalással kapcsolatosak.
Olyan alapvető, de lényeges kérdésekre kerestünk egyszerű választ, mint például mire ügyeljünk a mosógépnél, hogyan legyen lágy és illatos a mosott ruha, hogyan kezeljük a megsárgult fehérneműket, és a vasalással kapcsolatosan is összeszedtünk néhány tippet.
Ha időnként ki szeretnénk tisztítani mosógépünket, nem érdemes drága vegyszerekkel neki esnünk. Langyos víz és pár liter ecet keveréke kiválóan alkalmas arra, hogy feloldja a vízkövet és a mosópormaradékokat is.
Az újonnan vásárolt fehérneműt első használat előtt ajánlatos kimosni, mivel gyártásnál olyan anyagok maradnak benne, amelyek többek között allergiás tüneteket is kiválthatnak. Egyébként új harisnyát is érdemes kimosni, mivel tapasztalatok szerint úgy tartósabb lesz.
Érdemes megfogadni, hogy mosás előtt a cipzárt fel kell húzni. Mivel a műanyag cipzár tönkre mehet, a fém cipzár pedig más ruhákban okozhat kárt. Itt meg kell említeni azt a praktikát is, miszerint ha kényes fehérneműt például melltartót mosunk, nem árt egy régi párnahuzatba tenni, ami megvédi.
A sokarcú ecet, mosásnál is rendkívül praktikus lehet, többek között például ecet hozzáadásával megelőzhetjük, hogy bolyhosak legyenek a ruhák. Egyébként pedig az öblítőszer is helyettesíthető ecettel, mivel lágyítja a ruhát. Kézi mosásnál az ecet semlegesíti a szappant, és felfrissíti a színeket is.
A megsárgult fehér ruhákat só és citrom segítségével varázsolhatjuk újjá. Annak érdekében pedig, hogy például a munkaruha tiszta legyen, egy fél csésze szalmiákszeszt érdemes a mosóvízbe keverni.
Ha vászonanyagokat szeretnénk vasalni, de már régebben mostuk ki őket, érdemes benedvesíteni kissé. Például nedves törölközőbe csavarva tehetjük ezt meg. Sötét színű pólókat és ruhákat bal felükön érdemes vasalni, hogy a varrások ne hagyjanak nyomot.
Abban az esetben, ha környezettudatosabbak szeretnénk lenni, és nem utolsó sorban energiatakarékosak is, akkor a hajtogatást a vasalás után végezzük el. Vagyis a vasalt holmit tegyük félre, majd ha minddel végeztünk, és kikapcsoltuk a vasalót, akkor összehajtogathatjuk a ruhákat.
A cikksorozat előző részei:
Mit, mivel, hogyan? 3.- Növényápolás
Mit, mivel, hogyan? 2.- Nagytakarítás
Mit, mivel, hogyan? 1.- Folttisztítás természetesen
Fotó: sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.