Menü

Energia mindenáron

  • Dátum: 2013.04.21., 13:23

Mert menő, mert a pörgés szimbóluma, mert 18 éven aluliak is fogyaszthatják, mert szellemi frissességet és fokozott fizikai teljesítményt ígér. Íme, néhány ok, amiért népszerűek az energiaitalok.

Egy átfogó európai vizsgálat szerint, az európai felnőttek közel 30%-a fogyaszt energiaitalt, 12%-uk nagyfogyasztónak minősül, ami azt jelenti, hogy akár 4 és fél litert is megisznak hetente. Ami ennél is meghökkentőbb adat, az hogy a kamaszoknak (10 és 18 év közötti korcsoport) a 68%-a fogyaszt energiaitalokat.
Ezek az adatok is alátámasztják az energiaitalok népszerűségét, egyre többen fogyasztják ezeket a termékeket. De milyen hatásuk van valójában? És mennyire veszélyesek? Ártalmasak kiskorúakra nézve?

A piacon ma már rengeteg féle energiaital kapható, ezek inkább árban és marketing profilban különböznek. Általában a következő anyagokat tartalmazzák: koffein, valamilyen aminosav például taurin, cukor, és vitaminok. Ezek önmagukban véve nem károsak. A taurin tengeri halak húsában is felelhető, a koffein tartalmúk körülbelül a kávéval azonos, bár most már egészen nagy kiszerelésben is kaphatóak, ami megint más. Amire azonban a szakértők is felhívják a figyelmet, hogy egyéb tényezők fennállása esetén okozhat komolyabb egészségügyi problémákat is az energiaital fogyasztása. Ilyen egyéb körülmény lehet, például ha mellette kávézunk, vagy alkoholt fogyasztunk, fizikai megterhelés mellett pedig egyáltalán nem ajánlott.

Vagyis összességében nem az ördögtől való méregről van szó, például egy hosszabb vezetés esetén is segítségünkre lehet, hiszen valóban fokozza az éberséget, időben kitolja az alvásszükségletet. Viszont az egyéb körülmények tényleg károssá tehetik szervezetünk számára. Probléma lehet, ha folyadék helyet is fogyasztjuk, például nyári melegben. Ezek a termékek ugyanis nem üdítők, mértéktelen és felelőtlen fogyasztásuk hosszú távon érrendszeri megbetegedést, gyomorfekélyt és elvonási tüneteket is okozhat.

Oké, hogy nem káros, de feltételez némi felelősségteljes fogyasztói magatartást. Ez pedig felveti a kérdést, hogy vajon jó-e, hogy gyerekek is fogyaszthatják az energiaitalokat. Ráadásul, ha jobban belegondolunk, pont a kamaszkorúak a fő célcsoportjai ezeknek a termékeknek.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.