Menü

A bringa karbantartása

  • Dátum: 2013.04.29., 12:43

Ha még nem vettük elő a bringánkat, akkor itt az idő, hiszen most már végleg beköszöntött a jó idő. Az első használat előtt azonban érdemes alaposan átvizsgálni, mert ezzel akár elkerülhetjük a baleseteket is és mindenképpen meghosszabbíthatjuk a bicajunk élettartamát.

Aki a hideg időben a garázsban, a pincében, esetleg a teraszon tartotta a kerékpárját, tehát nem használta rendszeresen, annak mindenképpen ajánlott egy alapos átvizsgálás. Első lépésként alaposan mossuk le, tisztítsuk meg a szerkezetet, lehetőleg mosószere vízzel, vgy autósamponnal. Kerüljük a magasnyomású tisztító, a sterimob használatát, inkább saját kézzel dolgozzunk, így nem tudunk kárt tenni a csapágyak tömítéseiben. A mosószert, a habot feltétlenül töröljük le a kerékpárról, a „fürdetés” után mindig töröljük szárazra.

Ezután kezdjük az átvizsgálást a kerekekkel és a gumikkal. Manapság a legtöbb gyártó már a gumikon jelzi, hogy pontosan mennyi az ideális nyomásérték (tól-ig). Ennek megfelelően pumpáljuk fel, azonban ha terepen használjuk, akkor valamivel puhábbra fújjuk, ha jobbára kerékpárúton tekerünk, akkor pedig a keményebb, a magasabb értéket válasszuk.A kerekek esetében figyeljük meg, hogy látunk-e benne nyolcast. Ha igen, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki gyorsan orvosolni tudja a problémát.

Ellenőrizzük a csavarokat. Figyeljünk arra, hogy a túlhúzott csavar egyáltalán nem jó, s az olajozást sem szabad túlzásba vinni, hiszen extra kopást idézhet elő.Mindenképpen fontos átnézni a váltót, szétszedni a váltógörgőket, s ha ezt megtesszük, takarítsuk ki és olajozzuk meg őket.A láncot is alaposan takarítsuk le, a rozsda, a kopás nagy kárt tehet benne, így, ha erre utaló jeleket tapasztalunk, inkább cseréljük le. A láncszemeket gyakorlatilag kötelező szemeként beolajozni. A lánc nyúlását is kötelező megnézni, mert a megnyúlt lánc kikoptatja a fogaskereket.Próbáljuk ki a fékeket, nézzük meg, mennyire koptak el a fékpofák. Ez különösen fontos lépés, hiszen baleseteket előzhetünk meg egy esetleges fékpofa cserével.

Természetesen a lámpák tesztelését sem hagyhatjuk ki. Előfordulhat, hogy a téli pihenő alatt az elemek lemerültek, cseréljük ki őket - ebben az esetben se feledkezzünk meg a kötelező biztonságról.

Fotó:
sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?