Limonádé - cukor nélkül is remek
- Dátum: 2013.05.10., 19:04
A nyár itala, finom és egyszerű, de aki bonyolultságra vágyik, annak sem kell csalódnia: ízével és színével is el lehet bűvészkedni.
Ami a borkedvelőknek a fröccs, az az antialkoholistáknak a limonádé: könnyen elkészíthető, hűsítő, igazi nyári ital. A klasszikus limonádé a víz, cukor, citrom hármasa kedv szerint variálható. Egészség szempontjából természetesen az a legjobb, ha nagyon kevés cukorral, vagy anélkül készítjük.
Az alaprecept szerint a vizet fel kell főzni cukorral, ebből lesz a szirup, amelyhez, miután kihűlt, hozzá kell adni a (vízzel felkevert) citromlevet. A szirupkészítés (a klasszikus recept alapján egy adaghoz körülbelül 20 dekagramm cukor és másfél deciliter víz kell) titka az, hogy nem szabad kevergetni a főzetet.
Ennyit az egyszerűségről. Íme néhány különleges tipp a nyárra! Az étrendjükből a cukrot valamilyen ok miatt nélkülözőknek sem kell elfelejteniük a limonádét, amely többek között elkészíthető édesítőszerrel, mézzel, juharsziruppal, vagy nádcukorral is.
Az ital ízesítéshez nagyon sok fajta gyümölcsöt (almát, szedret, epret, barackot, sárgadinnyét) használhatunk. Az összeturmixolt, vagy lereszelt gyümölcsöt összekeverjük a lehűtött sziruppal, amelyhez reszelt citromhéjat is adhatunk.
Limonádénk ízét adhatja vanília, levendula és bodza is és akad egy igazi különlegesség is: a rózsás limonádé. Ez utóbbi rózsavíz felhasználásával készül, az egzotikus készítmény elsősorban bioboltokban szerezhető be.
Ha kedveljük, pikáns ízvilágot is varázsolhatunk poharunkba. Ehhez nem kell más, mint némi őrölt csili, gyömbér, fahéj és szegfűszeg. Ezeket főzés közben kell a szirupba keverni, természetesen minimális (negyed teáskanálnyi) mennyiségben.
Ami a színt illeti, rendkívül népszerű a rózsaszínű limonádé. A kívánt árnyalatot grenadinnal, eper-, málna-, cseresznyepürével, vagy ételfestékkel lehet elérni.
Az italunk tehát rendben van, hozzá néhány jégkocka, egy szívószál ás már jöhet is a nyár!
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.