A rágás szentsége
- Dátum: 2013.05.15., 21:23
Ismerős az a szólás, miszerint „Magyar ember evés közben nem beszél?”. Mert az evés, tetszik, vagy sem, nem tréfadolog. Aki valamit is ad az egészségére, az jól tudja, az étkezéseket nem szabad összecsapni, és mindent a lehető legalaposabban meg kell rágni.
Aki már foglalkozott egy picit is az egészséges életmóddal, az jól tudja, az alapos rágás a jó emésztés, vagyis a testi-lelki egyensúly alapja. De mit is jelent az alaposan megrágni kifejezés? A szakértők azt mondják, egy-egy falatot legalább harminckétszer kellene megrágni ahhoz, hogy a szervezetünk minden gond nélkül le tudja bontani. Nyilván teljességgel lehetetlen minden egyes falatnál megszámolni, mennyit is mozgott már az állkapcsunk, így igyekezzünk az ételt addig rágni, amíg az folyékony állapotú nem lesz. A hozzáértők szerint, már néhány nap alatt észrevehető a változás, a különböző emésztési problémáktól ripsz-ropsz megszabadulhatunk és biztosíthatjuk a létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok optimális felszívódását, felhasználását.
Az alapos rágás következménye, hogy a megszokottnál jóval kevesebbel is jóllakunk majd. Hogy miért? Mert a megszokott habzsolás, zabálás helytelen információt közvetít az agyunknak. Ellenben az alapos, hosszú rágás során az agyunk, a gyomrunk hitelesíti az információt, befogadja és valóban akkor érezzük majd a teltséget, amikor az bekövetkezik, nem pedig akkor, amikor már szinte kidurran a pocakunk.
Az alapos rágás, bármilyen hihetetlen, egyúttal erősíti az immunrendszert, jó közérzetet biztosít és a fogyókúrázóknak is biztos alapot jelent. Az ízlelő bimbóink újjáélednek és többé nem leszünk hajlandók magunkhoz venni olyan ételt, ami nem megfelelő minőségű, hiszen kifejlődik bennünk a táplálék minősége iránti igényünk is.
Igyekezzünk tehát az étkezéseket elnyújtani, alkalmanként ne adjuk alább 20-25 percnél. Próbáljunk nyugalomban enni, arra a kis időre hagyjuk magunk mögött a napi stresszt, izgalmakat, feszültséget, hiszen az ideges gyomor nehezen tudja feldolgozni az ételeket. Evés közben ne igyunk, inkább csak előtte és utána. Ha az alapos rágást szem előtt tartjuk észre fogjuk venni, hogy miért alakult ki a fent említett szólás, ugyanis a sok-sok falatka közben képtelenek leszünk az étellel a szánkban megszólalni.
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.