Méregtelenítés a kertből, s a házi "turbó víz"
- Dátum: 2013.05.17., 20:01
Ha tavasszal szétnézünk a kertben csokorba szedhetünk néhány tavaszi kúraitalnak valót. A népi hagyomány szerint jó összetétel: cickafark, lándzsás útifű, gyermekláncfű-levél, sóska, martilapulevél, csalán, tyúkhúr, ezt kiegészítettük citromfűvel és borsmentával. Pici mézzel ízesíthetjük. Ajánlott mennyiség napi 1 deci. Javasolt kúra 2-3hét. Méregtelenítésre, a szervezet felfrissítésére nincs áldásosabb ennél.
Lassan visszatér a nyári meleg, még fontosabbá válik a folyadék utánpótlás. Van, aki arra emlékszik, hogy nyaranta, a nagy melegben nagymamája időnként készített egy nagy kancsó „turbó vizet”, mert, mint mondta: ilyenkor szüksége van a szervezetnek frissítő lökésre. Próbáljuk ki mi is! Bár elsőre fura ízű, de fantasztikus hidratáló hatása van!
Hozzávalók:
- 1/2 teáskanál adalék nélküli asztali só (elősegíti a jobb vízvisszatartást és helyreállítja a megfelelő pH-egyensúlyt).
-1/2 teáskanál szódabikarbóna (kiegyensúlyozza pH-értéket, és szabályozza a víz felszívódását.)
- 3 evőkanál cukor vagy méz (energizálja a testet és segít, hogy megtartsa a nedvességet.)
- 1 liter szoba-hőmérsékletű víz
Pontosan mérjük ki az összetevőket és alaposan keverjük össze, ügyelve arra, hogy minden összetevő jól oldódjon!
Pici citrommal ízesíthetjük! Volt, aki himalája sóval, és csak egy kanál mézzel, viszont egy egész citrommal próbálta ki, s azt mondja: jó ízű lett!
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.