Menü

Sóska télen-nyáron

  • Dátum: 2013.05.20., 19:46

Az iskolai menüélményekből kiindulva a sóska neve összekapcsolódott a rossz szájízzel és a büntetéssel, de a legtöbben felnőttként később rájövünk, hogy remek, és ami még fontosabb, egészséges étel készíthető belőle.

Aki legyűri esetleges negatív élményeit, benyomásait igazán jó tapasztalatokat szerezhet. A sóskafőzelék elkészítése egyszerű. A megmosott és összeaprított sóskát át kell forgatni felforrósított olajon. Miután összeesett hozzá kell önteni egy kevés vizet és fedő alatt néhány percig párolni. Kis só, cukor, majd fel kell engedni liszttel kevert tejföllel. Besűrítés után, ha kell, még lehet hígítani.

A Magyarországon elterjedtebb közönséges, vagy mezei sóska legnagyobb előnye, hogy magas a vitamintartalma, így remek erősítés az immunrendszerünknek. Sok rostot tartalmaz, a diétázóknak pedig jó hír, hogy energiatartalma alacsony.

Jelentős a B1, B2, B3, A, E és C vitamintartalma, az ásványi sók közül pedig a kalcium, kálium, és magnézium említésre méltó. Jellegzetes savanyú ízét magas gyümölcssav tartalmának köszönheti.

Összességében immun- és csonterősítő, élénkítő hatású. Az epe, vagy vese betegséggel, illetve köszvénnyel küszködőknek viszont nem ajánlott a fogyasztása.

A sóskát a nép gyógyászat is nagyra tartja, étvágyjavításra, vizelethajtásra, vértisztításra használták. Érdekesség, hogy a fagyasztást is jól tűri, nyugodtan el lehet rakni belőle későbbre a mélyhűtőbe.

Fotó: sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!