Menü

Sóska télen-nyáron

  • Dátum: 2013.05.20., 19:46

Az iskolai menüélményekből kiindulva a sóska neve összekapcsolódott a rossz szájízzel és a büntetéssel, de a legtöbben felnőttként később rájövünk, hogy remek, és ami még fontosabb, egészséges étel készíthető belőle.

Aki legyűri esetleges negatív élményeit, benyomásait igazán jó tapasztalatokat szerezhet. A sóskafőzelék elkészítése egyszerű. A megmosott és összeaprított sóskát át kell forgatni felforrósított olajon. Miután összeesett hozzá kell önteni egy kevés vizet és fedő alatt néhány percig párolni. Kis só, cukor, majd fel kell engedni liszttel kevert tejföllel. Besűrítés után, ha kell, még lehet hígítani.

A Magyarországon elterjedtebb közönséges, vagy mezei sóska legnagyobb előnye, hogy magas a vitamintartalma, így remek erősítés az immunrendszerünknek. Sok rostot tartalmaz, a diétázóknak pedig jó hír, hogy energiatartalma alacsony.

Jelentős a B1, B2, B3, A, E és C vitamintartalma, az ásványi sók közül pedig a kalcium, kálium, és magnézium említésre méltó. Jellegzetes savanyú ízét magas gyümölcssav tartalmának köszönheti.

Összességében immun- és csonterősítő, élénkítő hatású. Az epe, vagy vese betegséggel, illetve köszvénnyel küszködőknek viszont nem ajánlott a fogyasztása.

A sóskát a nép gyógyászat is nagyra tartja, étvágyjavításra, vizelethajtásra, vértisztításra használták. Érdekesség, hogy a fagyasztást is jól tűri, nyugodtan el lehet rakni belőle későbbre a mélyhűtőbe.

Fotó: sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.