Menü

Itt a bodzaszezon

  • Dátum: 2013.05.21., 21:22

A bodzából remek szörpöt, lekvárt készíthetünk, de teának is kiváló. Ha mi magunk gyűjtjük be, vigyázzunk, lehetőleg ne az útmenti bokrokról szedjük le a virágokat, ugyanis a kipufogó gázzal mérgezett darabok komoly károkat okozhatnak a szervezetünkben.

A bodza igen hatékony növény, nem tévedünk nagyot, ha gyógynövénynek hívjuk, hiszen nagyon sok nyavalyára gyógyír, finom és egészséges is.
A nálunk leginkább közismert fekete bodza virágát májusban és júniusban gyűjtik be, míg az érett bogyókat szeptemberben. A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakban, C-vitaminban, A-vitaminban, flavonoidokban, valamint antociánokban (szambucin) gazdag.

Mivel erősen izzasztó hatású, ezért főleg az influenza szezonban, a belőle készült tea fogyasztása különösen javallott. Véd a hurut és reuma ellen, sőt vértisztító, valamint hashajtó hatású. Serkenti a veseműködést, méregtelenít, csökkenti a keringési panaszokat.

Azonban vigyázzunk, mert a bodzának akad mérgező változata is. Az ehető bodza, azaz a fekete bodza akár 3 – 10 méter magasra is megnő. Az ágai lefelé hajlók, széttörve a belsejük szivacsos. A virágok szétosztva az egész bokron megtalálhatók, a termések lefelé csüngők. A növény virága és termése ehető, a többi része ennek is mérgező.

A mérgező gyalogbodza ezzel szemben nem fásszárú, hanem lágyszárú, sokkal kisebb növény. Az ágai felfelé állnak, a virágok az ágak végén, a növény tetején helyezkednek el és a portokok pirosak, a növény termése is felfelé áll. Az ehető bodza virágában nincs piros szín, csak fehér és sárga.
Az egyik legkedveltebb és legismertebb bodzából készült finomság, a szörp receptjét is elolvashatják itt.
Hozzávalók: 6 l víz, 3 kg cukor, 10 dkg borkősav, 3 felkarikázott citrom, 10 nagyobb bodzavirág

Elkészítés:
1.) A cukrot a vízbe keverjük, felforraljuk, és szirupot főzünk belőle.
2.) Megvárjuk, amíg teljesen kihűl, és belekeverjük a borkősavat, a citromkarikákat és a bodzavirágokat.
3.) Lefedjük, és hűvös helyen (hűtőben, spájzban) 1 hétig tároljuk (ez idő alatt minden reggel és este átkeverjük az egészet).
4.) A hét leteltével literenként 1 késhegynyi szalicilt keverünk a fazékba, majd leszűrjük és jó alaposan kimosott üvegekbe töltjük a kész szörpöt.

Parafadugóval lezárjuk, és eltesszük a spájzba - fogyasztásig.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.