Menü

Itt a bodzaszezon

  • Dátum: 2013.05.21., 21:22

A bodzából remek szörpöt, lekvárt készíthetünk, de teának is kiváló. Ha mi magunk gyűjtjük be, vigyázzunk, lehetőleg ne az útmenti bokrokról szedjük le a virágokat, ugyanis a kipufogó gázzal mérgezett darabok komoly károkat okozhatnak a szervezetünkben.

A bodza igen hatékony növény, nem tévedünk nagyot, ha gyógynövénynek hívjuk, hiszen nagyon sok nyavalyára gyógyír, finom és egészséges is.
A nálunk leginkább közismert fekete bodza virágát májusban és júniusban gyűjtik be, míg az érett bogyókat szeptemberben. A virágzat flavonoidokat (kvercetint, kempferolt), fahéjsav-származékokat, illóolajat és nyálkát tartalmaz. A bogyó gyümölcssavakban, C-vitaminban, A-vitaminban, flavonoidokban, valamint antociánokban (szambucin) gazdag.

Mivel erősen izzasztó hatású, ezért főleg az influenza szezonban, a belőle készült tea fogyasztása különösen javallott. Véd a hurut és reuma ellen, sőt vértisztító, valamint hashajtó hatású. Serkenti a veseműködést, méregtelenít, csökkenti a keringési panaszokat.

Azonban vigyázzunk, mert a bodzának akad mérgező változata is. Az ehető bodza, azaz a fekete bodza akár 3 – 10 méter magasra is megnő. Az ágai lefelé hajlók, széttörve a belsejük szivacsos. A virágok szétosztva az egész bokron megtalálhatók, a termések lefelé csüngők. A növény virága és termése ehető, a többi része ennek is mérgező.

A mérgező gyalogbodza ezzel szemben nem fásszárú, hanem lágyszárú, sokkal kisebb növény. Az ágai felfelé állnak, a virágok az ágak végén, a növény tetején helyezkednek el és a portokok pirosak, a növény termése is felfelé áll. Az ehető bodza virágában nincs piros szín, csak fehér és sárga.
Az egyik legkedveltebb és legismertebb bodzából készült finomság, a szörp receptjét is elolvashatják itt.
Hozzávalók: 6 l víz, 3 kg cukor, 10 dkg borkősav, 3 felkarikázott citrom, 10 nagyobb bodzavirág

Elkészítés:
1.) A cukrot a vízbe keverjük, felforraljuk, és szirupot főzünk belőle.
2.) Megvárjuk, amíg teljesen kihűl, és belekeverjük a borkősavat, a citromkarikákat és a bodzavirágokat.
3.) Lefedjük, és hűvös helyen (hűtőben, spájzban) 1 hétig tároljuk (ez idő alatt minden reggel és este átkeverjük az egészet).
4.) A hét leteltével literenként 1 késhegynyi szalicilt keverünk a fazékba, majd leszűrjük és jó alaposan kimosott üvegekbe töltjük a kész szörpöt.

Parafadugóval lezárjuk, és eltesszük a spájzba - fogyasztásig.

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!