Kevesebb tesztoszteron, nagyobb gondoskodás
- Dátum: 2013.05.24., 10:23
Kutatásokból kiderült, a tesztoszteronszint komoly befolyással bír az apa-gyermek kapcsolatban. Nemrég azt is kimutatták, hogy a dolog fordítva is működik, azaz a kapcsolat milyensége is befolyásolhatja a tesztoszteron mennyiségét.
Régóta tudjuk, hogy minél alacsonyabb az apák tesztoszteronszintje, annál gondoskodóbbak gyermekeikkel. A férfi nemi hormon „túlburjánzása” ugyanis olyan viselkedés és magatartásformákkal áll kapcsolatban, amelyek távol állnak a gondoskodó, óvó gyermekneveléstől. Azonban, ha a tesztoszteronszint nem túl magas, az apa „jobb apává” válik, már ami az érzelmi gondoskodást illeti.
Az is ismert, hogy ha valaki apává válik, automatikusan csökken a férfi nemi hormon termelése, hiszen új szakasz kezdődik az életében, kevésbé van szüksége agresszióra, kalandkeresésre, kockázatvállalásra.
A legújabb kutatások szerint azonban a fizikai közelség is befolyásolja a tesztoszteronszintet. Három csoportot vizsgáltak. Olyan apákat, akik gyermekükkel egy helyen aludtak, olyanokat, akik egy helységben, a harmadik csoportot pedig olyanok alkották, akik külön helységben. Kiderült, a gyerekek „szabályozni” tudják az apa tesztoszteronszintjét. Azoknál, akik egy fekvőhelyen aludtak gyermekükkel, alacsonyabb volt ez a szint, a többieknél magasabb. Annál magasabb, minél nagyobb volt az apa és gyermeke közti fizikai távolság.
Az apák tehát közvetlenül az apává válást követően is képesek ráhangolódni a szülői szerepre, ezáltal szorosabb, érzelemdúsabb kapcsolatot kialakítani csemetéikkel.
Fotó:
sxc.hu
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.