Tészta – lehet egészségesen is
- Dátum: 2013.05.26., 23:18
A táplálkozás szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy az ételek egészségesnek, vagy egészségtelennek bélyegzése helyett inkább étrendünk változatosságára érdemes odafigyelni. Ha a megfelelő tápanyagbevitelre és elkészítési módra koncentrálunk, a korábban negatívan megbélyegzett ételek is jobb színben tűnhetnek fel asztalunkon.
Az egyik ilyen negatívan megbélyegzett ételtípus manapság a tészta. A tészta alapreceptje egyszerű, ma már mégis sokféle változata van. A hazai táplálkozási szokásokról elmondható, hogy sokat, sőt egyre többet fogyasztunk belőle, az azonban, hogy ez káros lenne, a közhiedelemmel ellentétben nem jelenthető ki.
A tésztafajták között megkülönböztetünk tojás, és tojásnélküli típusokat. Utóbbiak az úgynevezett durumtészták (alapanyaguk a durumbúza), de közülük sem mindegyik készül tojás nélkül. Arról megoszlanak a vélemények, hogy az egészséges táplálkozás szempontjából melyik az előnyösebb, de azt illik megjegyezni, hogy maga a tojás is kiváló tápanyagforrás.
Így, vagy úgy a tészta remek szénhidrátforrás, laktató, emellett könnyű, emésztést nem különösebben terhelő étel. Az adag és a fogyasztás gyakorisága mellett elsősorban arra kell figyelni, hogyan, mivel készítjük. A tésztaételek hizlaló mivoltát a zsíros, vagy cukros feltétek jelentik, nem maga a tészta. Ha párolt zöldségekkel, vagy paradicsomszósszal tálaljuk, igazi reformmenüt varázsolhatunk asztalunkra.
A tésztaételek skálája szinte kimeríthetetlen, íme egy egyszerű, gyorsan elkészíthető és egészséges, párolt zöldséges recept:
Tészta mediterrán módra
A tésztát (durum) kevés sót használva kifőzzük. Paradicsomot és cukkinit kockázunk fel, olívaolajon pároljuk és kis oreganóval főszerezzük. Összekeverjük a tésztát és a párolt zöldségeket, tálalás előtt pedig füstölt sajtot reszelünk rá.
Fotó: sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.