Menü

A túl sok edzés sem jó

  • Dátum: 2013.05.29., 09:26

Ugyan általánosságban még mindig inkább a mozgásszegény életmód a jellemző, a legújabb kutatások figyelmeztetnek a túledzettségre és az abból adódó egészségügyi veszélyekre is.

Ha saját magunk szervezzük és tervezzük rendszeres testmozgásunkat, figyelnünk kell arra, amit minden profi edző, személyi edző tud: az izmoknak, izületeknek időt kell adni a regenerálódásra.

Sokan hajlamosak túlzásokba esni, ha sportolásról van szó és a túledzettség hasonlóan káros dolgokat eredményezhet, mint a mozgásszegény életmód. Egy nemrég lezajlott vizsgálat során hetente különböző mennyiségű edzést végzőket vizsgáltak nagy alaposággal. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mely csoport érzi magát a legkomfortosabban a saját bőrében, azaz mennyi mozgás kell a legjobb energiaszint eléréséhez.

A vizsgálat eredménye szerint a közepes (hetente négy) edzészámot teljesítők szerepeltek a legjobban. Ők amellett, hogy remek élettani paramétereket produkáltak, edzéseken kívül is több kalóriát égettek, mint a náluk kevesebbet, vagy többet tréningezők.

Azok, akik négy alkalomnál többet edzettek egy héten, leterheltebbek voltak, ráadásul a kevesebb idő okozta nagyobb nyomás fáradákonyabbá tette őket. Persze ahogyan minden, ez is személyfüggő: az, aki megfelelően tud figyelni saját szervezete jelzéseire, egészen nyugodtan gyakrabban is sportolhat, mint heti négy alkalom.

A szakemberek azonban figyelmeztetnek, intenzív sportolás esetén nagyon fontos a megfelelő edzésterv, ezzel a regenerációra való odafigyelés.

Fotó:
sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?