A túl sok edzés sem jó
- Dátum: 2013.05.29., 09:26
Ugyan általánosságban még mindig inkább a mozgásszegény életmód a jellemző, a legújabb kutatások figyelmeztetnek a túledzettségre és az abból adódó egészségügyi veszélyekre is.
Ha saját magunk szervezzük és tervezzük rendszeres testmozgásunkat, figyelnünk kell arra, amit minden profi edző, személyi edző tud: az izmoknak, izületeknek időt kell adni a regenerálódásra.
Sokan hajlamosak túlzásokba esni, ha sportolásról van szó és a túledzettség hasonlóan káros dolgokat eredményezhet, mint a mozgásszegény életmód. Egy nemrég lezajlott vizsgálat során hetente különböző mennyiségű edzést végzőket vizsgáltak nagy alaposággal. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy mely csoport érzi magát a legkomfortosabban a saját bőrében, azaz mennyi mozgás kell a legjobb energiaszint eléréséhez.
A vizsgálat eredménye szerint a közepes (hetente négy) edzészámot teljesítők szerepeltek a legjobban. Ők amellett, hogy remek élettani paramétereket produkáltak, edzéseken kívül is több kalóriát égettek, mint a náluk kevesebbet, vagy többet tréningezők.
Azok, akik négy alkalomnál többet edzettek egy héten, leterheltebbek voltak, ráadásul a kevesebb idő okozta nagyobb nyomás fáradákonyabbá tette őket. Persze ahogyan minden, ez is személyfüggő: az, aki megfelelően tud figyelni saját szervezete jelzéseire, egészen nyugodtan gyakrabban is sportolhat, mint heti négy alkalom.
A szakemberek azonban figyelmeztetnek, intenzív sportolás esetén nagyon fontos a megfelelő edzésterv, ezzel a regenerációra való odafigyelés.
Fotó:
sxc.hu
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.