Menü

Végre érik a cseresznye!

  • Dátum: 2013.06.02., 20:16

Az egyik legjobb szomjoltó gyümölcs, amelynek ezernél is több fajtája létezik. Itthon még pálinkát is főznek belőle, de befőttnek, teának, lekvárnak, levesnek is kiváló. Mind közül azonban nyersen a legízletesebb a cseresznye.

Egyelőre még csak korai cseresznye kapható a piacon, a boltokban, azonban néhány nap múlva beérik a nagyobb, édesebb fajtájú is, sőt egy-két hét múlva már a nagy szemű, ropogós is piroslik a fákon. A cseresznye hazánkban az egyik legközkedveltebb gyümölcs, ami érthető is. Az a fajta gyümölcs, amit ha elkezdünk enni, egyszerűen képtelenség abbahagyni. A cseresznye nemcsak finom, de természetesen egészséges is. Rengeteg C, A és B vitamint tartalmaz, jelentős a foszfor, a kalcium, a nátrium, a folsav, valamint a vas tartalma is.

A cseresznye gyümölcsének mintegy 79-80 százaléka víz, így nemcsak kitűnő szomjoltó, hanem remek méregtelenítő is. A tisztító kúrák elengedhetetlen része, felpezsdíti a vérkeringést, tisztítja a húgy- és ivarszerveket, illetve az emésztőrendszert is.

A szakemberek arra is rájöttek, hogy a szénanátha leküzdésében is segít, de a cukorbetegeknek sem kell megvonni maguktól, sőt a vérszegényeknek is kifejezetten javasolt a fogyasztása. Enyhe fájdalomcsillapító és gyulladásgátló hatású, így náthás, megfázásos betegség esetén borban feloldva kortyolgatták őseink.

A cseresznye olyannyira laktató, hogy akár egy-egy főétkezést is kiválthatunk vele. Azt azonban ne feledjük el, hogy vizet soha ne igyunk utána, mert a héján megtelepedő élesztőgombákat csakis a tömény gyomorsav képes elpusztítani. Ellenkező esetben könnyen gyomorfájást, puffadást, szélgörcsöket tapasztalhatunk.

Ezt az ízletes gyümölcsöt az ókorban az istenek eledelének tartották. A teája is rendkívül ízletes és illatos. Érdekességként még megemlíthetjük, hogy elsőként hazánkban főztek belőle pálinkát, de a cseresznyebor, főleg a déli államokban, már régóta ismert folyékony finomság.

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!