Menü

Végre érik a cseresznye!

  • Dátum: 2013.06.02., 20:16

Az egyik legjobb szomjoltó gyümölcs, amelynek ezernél is több fajtája létezik. Itthon még pálinkát is főznek belőle, de befőttnek, teának, lekvárnak, levesnek is kiváló. Mind közül azonban nyersen a legízletesebb a cseresznye.

Egyelőre még csak korai cseresznye kapható a piacon, a boltokban, azonban néhány nap múlva beérik a nagyobb, édesebb fajtájú is, sőt egy-két hét múlva már a nagy szemű, ropogós is piroslik a fákon. A cseresznye hazánkban az egyik legközkedveltebb gyümölcs, ami érthető is. Az a fajta gyümölcs, amit ha elkezdünk enni, egyszerűen képtelenség abbahagyni. A cseresznye nemcsak finom, de természetesen egészséges is. Rengeteg C, A és B vitamint tartalmaz, jelentős a foszfor, a kalcium, a nátrium, a folsav, valamint a vas tartalma is.

A cseresznye gyümölcsének mintegy 79-80 százaléka víz, így nemcsak kitűnő szomjoltó, hanem remek méregtelenítő is. A tisztító kúrák elengedhetetlen része, felpezsdíti a vérkeringést, tisztítja a húgy- és ivarszerveket, illetve az emésztőrendszert is.

A szakemberek arra is rájöttek, hogy a szénanátha leküzdésében is segít, de a cukorbetegeknek sem kell megvonni maguktól, sőt a vérszegényeknek is kifejezetten javasolt a fogyasztása. Enyhe fájdalomcsillapító és gyulladásgátló hatású, így náthás, megfázásos betegség esetén borban feloldva kortyolgatták őseink.

A cseresznye olyannyira laktató, hogy akár egy-egy főétkezést is kiválthatunk vele. Azt azonban ne feledjük el, hogy vizet soha ne igyunk utána, mert a héján megtelepedő élesztőgombákat csakis a tömény gyomorsav képes elpusztítani. Ellenkező esetben könnyen gyomorfájást, puffadást, szélgörcsöket tapasztalhatunk.

Ezt az ízletes gyümölcsöt az ókorban az istenek eledelének tartották. A teája is rendkívül ízletes és illatos. Érdekességként még megemlíthetjük, hogy elsőként hazánkban főztek belőle pálinkát, de a cseresznyebor, főleg a déli államokban, már régóta ismert folyékony finomság.

Fotó:
sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?