Menü

A kurkuma – pikáns és gyógyhatású

  • Dátum: 2013.06.05., 15:46

Az ázsiai származású kurkuma egyelőre kevésbé ismert hazánkban, pedig e fűszer- és gyógynövény nemcsak ételeinket ízesítheti remekül, hanem emellett igen egészséges is. Ismerkedjünk meg vele kicsit közelebbről!

A gyömbérfélék családjába tartozó, jellegzetes aromájú, fanyar, pikáns ízű kurkuma Indiában és Kínában őshonos. Ázsiában évezredek óta használják. Ami a gasztronómiai oldalt illeti, a növény egyszerre kiváló ízesítő és színező, ezt bizonyítja a curry fűszerkeverék is, amelynek fontos alkotóeleme. Használják még tésztafélékhez, különböző zöldségekhez és levesekhez is, íze és színe mellett különösen étvágygerjesztő hatása miatt lett népszerű.

A kurkumint, a kurkuma hatóanyagát szintén használják élelmiszeripari hatóanyagként, de nemrég többfajta gyógyhatását is felfedezték. A kurkumin hatékony az ízületi problémákkal szemben, és serkenti szervezetünk immunvédelmét is azáltal, hogy a kórokozókat elpusztító sejteket aktiválja.

A fűszer a már említett étvágygerjesztő hatása mellett kiváló gyulladáscsökkentő, stabilizálja a vércukorszintet, valamint serkenti az emésztést. Természetesen az ókori és középkori ázsiai orvoslásban is szerepet kapott: a gyógyítók az emésztési panaszoktól egészen a megfázásig sok mindenre jónak tartották. A növény egyébként többek között C-vitamint, káliumot, vasat, nátriumot, foszfort, magnéziumot, és kalciumot is tartalmaz.

A legújabb kutatások szerint a kurkuma segíthet a cukorbetegség megelőzésében is.

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!