A kurkuma – pikáns és gyógyhatású
- Dátum: 2013.06.05., 15:46
Az ázsiai származású kurkuma egyelőre kevésbé ismert hazánkban, pedig e fűszer- és gyógynövény nemcsak ételeinket ízesítheti remekül, hanem emellett igen egészséges is. Ismerkedjünk meg vele kicsit közelebbről!
A gyömbérfélék családjába tartozó, jellegzetes aromájú, fanyar, pikáns ízű kurkuma Indiában és Kínában őshonos. Ázsiában évezredek óta használják. Ami a gasztronómiai oldalt illeti, a növény egyszerre kiváló ízesítő és színező, ezt bizonyítja a curry fűszerkeverék is, amelynek fontos alkotóeleme. Használják még tésztafélékhez, különböző zöldségekhez és levesekhez is, íze és színe mellett különösen étvágygerjesztő hatása miatt lett népszerű.
A kurkumint, a kurkuma hatóanyagát szintén használják élelmiszeripari hatóanyagként, de nemrég többfajta gyógyhatását is felfedezték. A kurkumin hatékony az ízületi problémákkal szemben, és serkenti szervezetünk immunvédelmét is azáltal, hogy a kórokozókat elpusztító sejteket aktiválja.
A fűszer a már említett étvágygerjesztő hatása mellett kiváló gyulladáscsökkentő, stabilizálja a vércukorszintet, valamint serkenti az emésztést. Természetesen az ókori és középkori ázsiai orvoslásban is szerepet kapott: a gyógyítók az emésztési panaszoktól egészen a megfázásig sok mindenre jónak tartották. A növény egyébként többek között C-vitamint, káliumot, vasat, nátriumot, foszfort, magnéziumot, és kalciumot is tartalmaz.
A legújabb kutatások szerint a kurkuma segíthet a cukorbetegség megelőzésében is.
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.