Menü

Ásványi anyagok: a króm

  • Dátum: 2013.06.09., 13:02

A króm a szövetekben igen kis koncentrációban van jelen, és az életkor előrehaladtával mennyisége csökken. Az emberi szervezet krómtartalma pontosan nem ismert, de aktívan részt vesz a szénhidrát –anyagcserében, elősegíti az inzulin hatását.

A króm a sörélesztőben, a teljes kiőrlésű gabonamagokban, hüvelyesek magjában, húsban, májban, sajtban, barna rizsben, káposztafélékben, salátában, burgonyában, kakukkfűben, borsikafűben áll rendelkezésre táplálék formájában, felszívódása is csak szerves formában található. Napi ajánlott bevitele nincs megállapítva, de az optimális adagját általában 50-200 mikrogrammban adják meg.

A króm ásványi anyag hiánya elősegítheti a fiatalkori cukorbetegség és a szívbetegségek közül a koszorúér megbetegedések kialakulását, serkenti a cukoranyagcserét és kiegyenlíti a szervezet vércukorháztartását. Elősegíti bizonyos aminosavak beáramlását az agyi vérkörbe, így mérsékeli az étvágyat és az éhségérzetet.

Javítja a sejtek oxigénellátását és anyagcseréjét, így segíti a szervezet regenerálódását és növeli annak teherbírását, teljesítőképességét, s lassítja az öregedési folyamatot. Fokozza az izomerőt és az állóképességet - az izomszövetből segít eltávolítani a zsírokat szálkásít.  Megakadályozza és csökkenti a magas vérnyomást. Segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.

Nagyobb mennyiségek fogyasztása esetén előfordulhat vérszegénység, hemolízis, a trombocitaszám csökkenése, máj- és veseproblémák.

Fotó:
sxc.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!