Menü

Leves – sok érv szól mellette

  • Dátum: 2013.06.12., 12:47

A magyar konyha szerves része a leves, ám manapság sokan hajlamosak elhagyni étkezésükből. A modern gyorsétkezésbe, a fiatalok átlag életstílusába ugyanis kevésbé fér bele, pedig rendkívül hasznos tud lenni egészségünkre.

A leveseknek pedig pozitív hatásaik mellett az az előnyük is megvan, hogy gyorsan és változatosan elkészíthetőek. Lehetnek elő-, és főételek, vagy önálló fogások is. A levesek hasznos tulajdonságai télen és nyáron is kiaknázhatóak: remek tápanyagforrásnak számítanak, miközben könnyűek, emésztést serkentőek, energiát pótolnak és a folyadékháztartás szempontjából is hasznosak.

Fehérjét, rostot, szénhidrátot, ásványi anyagot és vitaminokat egyaránt tartalmazhatnak. Ha szeretnénk odafigyelni testsúlyunkra, készíthetünk hús és rántás nélküli leveseket. Kutatások szerint az a leghatékonyabb, ha az étkezések elején fogyasztjuk, mert így később már nem eszünk annyit a többi ételből. Mint említettük, a levesfajták száma szinte kimeríthetetlen. A húslevestől a krémlevesekig ezeket többféleképpen lehet elkészíteni.

A diétázók, fizikumukra, alakjukra odafigyelők a könnyebb formák számos változata közül választhatnak. Ami a skála másik végét illeti, tévedés, hogy a hússal, csülökkel, tejföllel megrakott típus (bab-, vagy raguleves) a legtáplálóbb. Levesünk ugyanis ezek nélkül is lehet tartalmas és ehhez még csak nem is megterhelő a gyomornak.

Természetesen sem a húst, sem a lisztet, sem a tejtermékeket nem muszáj elhagyni, de érdemes óvatosan bánni velük. Húsból lehet soványabbat, lisztből rostokban gazdagabbat, tejtermékekből pedig alacsonyabb zsírtartalmút használni levesünk elkészítéséhez.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.