Menü

Savanykás élvezet

  • Dátum: 2013.06.13., 15:40

Ugyan a meggy nem olyan népszerű, mint a cseresznye, azonban az élettani hatásait tekintve mindenképpen megelőzi édesebb párját. Akad, aki rengeteg jó tulajdonsága miatt egyenesen a gyümölcsök legtökéletesebbjének tartja.

A meggy valamivel savanyúbb, mint a cseresznye, de talán épp ebben rejlik az ereje is. Ugyanis a savtartalma miatt rendszeres fogyasztásával megszabadulhatunk a kórokozó baktériumoktól. Vagyis megfázás, meghűlés esetén (ami nem ritka a jelenlegi változékony időjárás miatt) könnyebben és gyorsabban gyógyulhatunk meg.

A meggy őshazája a Kaukázus és a Kis-Ázsia vidéke, de csak a XVI. századtól  termesztjük tudatosan. Azóta hazánkban is nagy népszerűségnek örvend, egyes vidékeken savanyú cseresznyének hívják.

A meggy egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy igen gazdag antioxidánsokban. Több van benne, mint a fekete áfonyában, ami köztudottan rengeteg antioxidánst tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a szerveztünkben megköti a romboló szabadgyököket, így meggátolja a kóros sejtek kialakulását és elszaporodását is.  Emiatt aztán gyulladás csökkentő hatású is, sőt az elhízást is gátolja.

A meggy vértisztító hatású, megtartja a vénák rugalmasságát, rendszeres fogyasztásával elkerülhetjük a visszérbetegségeket, vagy a vérrög, esetleg a különböző véredényproblémákat.Pozitívan befolyásolja az emésztést, segíti a keményítő, a fehérje a feldolgozását.
A szívbetegeknek különösen ajánlott a meggy fogyasztása, ugyanis serkenti a szív működését, erősíti a szívizomzatot, segít a szívritmus zavarok esetében is.

Igen gazdag a A és B vitaminban, de rengeteg kálciumot, káliumot, magnéziumot is tartalmaz.Ahogy az eper, úgy a meggy is szuper öregedés gátló a melatonin hatása miatt, ami gátolja ezeket a folyamatokat.

A legújabb kutatások szerint az álmatlanság ellen is az egyik legjobb orvosság. Helyre állítja az alvási ritmust. Így például, aki olyan utazásra készül, ahol időzónát vált, előtte legalább négy-öt napig fogyasszon sok meggyet és könnyebben átvészeli az időeltolódást. 

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.