Menü

Csúcsra fel!

  • Dátum: 2013.06.15., 08:25

Magyarország legmagasabb pontját, a Kékestetőt kell elérnie annak, aki szombaton benevez a hagyományos Kékes Csúcsfutásra.

A Kékes Csúcsfutást az idén tizenhatodik alkalommal rendezik meg. A szervező Budapesti Sport Iroda (BSI) a tavalyihoz hasonló létszámban bízik az indulókat illetően: akkor másfélezer futó vállalkozott arra, hogy megmássza Kékestetőt.

A táv nem eget rengető, hiszen pusztán 11,6 kilométerről van szó. Azonban a szintkülönbség 671 méter, ami azt is jelenti, hogy Mátrafüredről Kékestetőig folyamatosan emelkedik az út. S ha mindez még nem lenne elég, az egyik legmelegebb órában rendezik meg minden esztendőben az erőpróbát, s most sem ez lesz ez másként, hiszen a mezőnyt 12.45 órakor lövik el.

Akad olyan futó, aki eddig mind a tizenöt alkalommal teljesítette a kőkemény kihívást, s természetesen tizenhatodszorra sem hiányzik majd.
A futókat kilenc perc/kilométeres tempóban követi majd az úgynevezett záróbusz. Ha az utolsó ennél gyorsabban halad, akkor őt követi a jármű. Akit viszont beér, annak fel kell szállnia, kizárják a versenyből és a célterületre nem léphet be.

Aki még nem járt Kékestetőn, annak tudni érdemes, hogy a hegytetőn elhelyeztek egy követ, ami jelzi, ez Magyarország legmagasabb pontja, pontosan 1014 méter. A futók a célbaérkezést követően lehetőséget kapnak arra is, hogy a kő mellett fotózkodjanak.

Fotó:
sxc.hu

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?