Higiénia a babaszobában
- Dátum: 2013.06.19., 10:51
Gyermekünk egészséges fejlődésének egyik alapfeltétele a megfelelő higiénia. Ez nem azt jelenti, hogy állandóan fertőtlenítsünk a babaszobában, vagy csak a tisztaság járjon a fejünkben, pusztán annyit tesz, tartsunk rendet és rendszeresen takarítsunk, ahogy a baba megszületése előtt is.
A baba, a kisgyermek számára különösen fontos a friss levegő. A napi sétákon kívül is igyekezzünk, hogy otthonunkban mindig friss legyen a levegő. Ne állott levegőjű, büdös szobában játsszon, pihenjen a kicsikénk. Ennek érdekében naponta többször szellőztessünk, télen is, sőt nyáron a kánikulában is. A legjobb, ha az étkezések közben, amikor a baba amúgy sem a szobájában tartózkodik, kitárjuk az ablakokat nála.
A szakemberek azt mondják, a gyerkőcök szobájában a levegő inkább párás legyen, mint száraz. Szükség esetén használjunk hideg vízzel működő párásító készüléket, vagy olyat, amit a radiátorra kell felhelyezni.
A gyerekszobában a portalanítást hetente legalább kétszer végezzük el. A legkönnyebben nedves ruhával tudunk megszabadulni a portól, s érdemes mindig felülről kezdeni, s a tisztább részek felől haladni a szennyezettebbek felé. A szőnyegeket is érdemes két-három naponta átporszívózni, mert a seprű használatával inkább csak felkavarjuk a port.
A kiságyat, bútorokat hetente mosószeres vízzel mossuk le, esetenként fertőtleníthetjük is. Az ágyneműt pedig inkább hetente cseréljük. Azoknak a kicsiknek, akiknek még nincs párnája, csak egy rongypelenkán alszanak, a pelust a fejük alól két naponta cseréljük tisztára.
A járóka és a babakocsi textilneműjét sem árt rendszeresen kitisztítani. A kicsi ugyanis összekenheti mindenféle étellel, összenyálazhatja, vagy lebukhatja. Sőt a babakocsi rengeteg piszkot összeszedhet az utcán, a játszótérnél. A kerekeit különös gonddal tisztítsuk, nem árt fertőtleníteni is.
Fordítsunk különös gondot a kisgyermek bilijére is. Használat után azonnal ürítsük a vécébe, mossuk ki és a fertőtlenítsük. Rendszeresen vízkövezzük és fertőtlenítsük ki a babakádat, s a fürdéshez használt játékokat is.
Ha még nagyon kicsi a gyermekünk, akkor ne feledkezzünk meg a rendszeres kézmosásról sem, s ehhez ragaszkodjunk a látogatók esetében is.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?