Menü

Nem minden zsír rossz

  • Dátum: 2013.06.20., 10:23

Nem minden zsír van negatív hatással sportolni és/vagy fogyni kívánó szervezetünkre, sőt, bizonyos fajták bevitele még kívánatos, alapvető is. Zsírkódex.

A zsírokat testünkre gyakorolt hatásuk szerint négy fő csoportra szokták osztani. Vannak az úgynevezett transzzsírok, a telített, valamint az egyszeresen, vagy többszörösen telítetlen zsírok. Minden zsír tartalma e négy kategóriából áll, aszerint tipizáljuk őket, hogy melyik fajta van túlsúlyban benne.

A zsír összességében fontos alkotóeleme az emberi szervezetnek, többek között védi belső szerveinket, szükséges a hormontermeléshez, közömbösíti a savakat, és nem utolsósorban kiváló energiaforrás.

Telített zsírok a húsban, tojásban, különböző tejtermékekben található zsírok. Fogyasztásuk ajánlott, mivel energiát adnak, ugyanakkor a bevitt mennyiségre oda kell figyelni. Diétázóknak különösen.

A transzzsír egy mesterségesen túltelített zsiradék, a növényi olaj hidrogénezéssel történő megszilárdításával készül. Sajnos nagyon gyakoriak az ennek felhasználásával előállított élelmiszerek. Hatásuk káros, érdemes őket elkerülni. Ilyenek többek között a mélyhűtött pékáruk, chipsek, kekszek, különböző sütemények, fagyasztott készételek.

A telítetlen zsírok halakban, növényi olajokban, különböző olajos magvakban, kókuszban, avokádóban találhatóak meg. Ezek, különösen a többszörösen telítetlenek (főképp növényi olajokban találhatók) remek energiaforrást jelentenek szervezetünknek. Ami az olajokat illeti, a legjobb, ha szűz (hidegen sajtolt) fajtát használunk. Ezek viszont főzésre nem a legpraktikusabbak, mivel hő hatására elveszítik pozitív tulajdonságaikat.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.