Menü

Az első vitamin, a tiamin

  • Dátum: 2013.06.28., 10:08

Egy furcsa betegségnek, a beriberinek köszönhetően fedezte fel a világ az első vitaminfélét, a tiamint. A B1 vitamin nélkülözhetetlen az idegrendszerünk normális működéséhez, hiánya depressziót, álmatlanságot és ezeknél sokkal komolyabb pszichózisos zavarokat is okozhat.

A B1 vitamin volt az első, amelyet felfedeztek a vitaminok közül. Más szóval tiaminként is emlegetik. A felfedezésének története egy Malájföldön szolgáló holland katonaorvoshoz, bizonyos Christiaan Eijkmanhoz köthető, aki rájött, hogy ennek az anyagnak a hiánya okozza a beriberi nevű betegséget. Kezdetben azt gondolták a szakemberek, hogy a beriberi fertőző, azonban Eijkmann megfigyelte a helyi fogház udvarán tartott tyúkokat, amelyek ugyan hasonló tüneteket mutattak, mint az emberek, azonban egy idő után meggyógyultak.

Az ok igen egyszerű volt: a gazdaságosságot szem előtt tartva megváltoztatták az étrendjüket. Addig a tyúkok is ugyanolyan fényezett, hántolt rizst kaptak, mint az emberek, aztán a spórolás miatt hántolatlan, barna rizsre cserélték a napi eledelüket. Eijkmann kísérletei bebizonyították, hogy a rizs héjában lévő anyagok miatt gyógyultak meg a tyúkok, vagyis a tiamin hiánya okozza a beriberi kialakulását.

A B1 vitamin legjobb forrása a gabonafélék, a hüvelyesek, az olajos magvak, az élesztő,  valamint a máj. Fontos tudni, ha rendszeresen fogyasztunk alkoholt, akkor az növeli a B1 szükségletünket Ugyanígy viselkedik a gomba, a feketeribizli és a kelbimbó is.

A B1 vitamin felel az izomzat, és a szívizom normális működésért, ezért a hiányakor gyakori izomfájdalmat, szív körüli szorító fájdalmat is észlelhetünk, de az állandó fáradtság, az étvágytalanság, a különböző emésztési zavarok is tiamin pótlást jeleznek. A B1 segíti a szénhidrátok elégetését is.

Tudni kell még róla, hogy vízben oldódó, hőre érzékeny vegyület. Az átlagos felnőttnek naponta legalább 1 mg tiamin bevitele szükséges az egészségéhez.

Fotó:
sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?