Menü

Az első vitamin, a tiamin

  • Dátum: 2013.06.28., 10:08

Egy furcsa betegségnek, a beriberinek köszönhetően fedezte fel a világ az első vitaminfélét, a tiamint. A B1 vitamin nélkülözhetetlen az idegrendszerünk normális működéséhez, hiánya depressziót, álmatlanságot és ezeknél sokkal komolyabb pszichózisos zavarokat is okozhat.

A B1 vitamin volt az első, amelyet felfedeztek a vitaminok közül. Más szóval tiaminként is emlegetik. A felfedezésének története egy Malájföldön szolgáló holland katonaorvoshoz, bizonyos Christiaan Eijkmanhoz köthető, aki rájött, hogy ennek az anyagnak a hiánya okozza a beriberi nevű betegséget. Kezdetben azt gondolták a szakemberek, hogy a beriberi fertőző, azonban Eijkmann megfigyelte a helyi fogház udvarán tartott tyúkokat, amelyek ugyan hasonló tüneteket mutattak, mint az emberek, azonban egy idő után meggyógyultak.

Az ok igen egyszerű volt: a gazdaságosságot szem előtt tartva megváltoztatták az étrendjüket. Addig a tyúkok is ugyanolyan fényezett, hántolt rizst kaptak, mint az emberek, aztán a spórolás miatt hántolatlan, barna rizsre cserélték a napi eledelüket. Eijkmann kísérletei bebizonyították, hogy a rizs héjában lévő anyagok miatt gyógyultak meg a tyúkok, vagyis a tiamin hiánya okozza a beriberi kialakulását.

A B1 vitamin legjobb forrása a gabonafélék, a hüvelyesek, az olajos magvak, az élesztő,  valamint a máj. Fontos tudni, ha rendszeresen fogyasztunk alkoholt, akkor az növeli a B1 szükségletünket Ugyanígy viselkedik a gomba, a feketeribizli és a kelbimbó is.

A B1 vitamin felel az izomzat, és a szívizom normális működésért, ezért a hiányakor gyakori izomfájdalmat, szív körüli szorító fájdalmat is észlelhetünk, de az állandó fáradtság, az étvágytalanság, a különböző emésztési zavarok is tiamin pótlást jeleznek. A B1 segíti a szénhidrátok elégetését is.

Tudni kell még róla, hogy vízben oldódó, hőre érzékeny vegyület. Az átlagos felnőttnek naponta legalább 1 mg tiamin bevitele szükséges az egészségéhez.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.