Menü

Hűsítő nyári íz

  • Dátum: 2013.06.28., 10:22

Igazi nyár íz – szokták rá mondani a meleg évszak beköszöntének, azaz a gyümölcs szezonjának kezdetén. Az eper üde, finom, frissítő, ráadásul egészséges is.

Az eper remekül beilleszthető az egészséges táplálkozásba, valamint a fogyókúrába, diétázásba is. Alacsony az energiatartalma, ami pedig a vitaminokat illeti, találunk benne B és C vitamint, valamint az A provitaminját.  Magas az ásványi anyag és a gyümölcssav tartalma. A vastartalma miatt használható vérzékenységre, köszvényre és tuberkulózisra. Egyébként fogyasztása segíti a veseműködést, az emésztést, erősíti az immunrendszert.

Frissítő, szomjoltó gyümölcs, ami a nyári melegben remek tulajdonság. A nép gyógyászatban szokták lázcsökkentésre, fájdalomcsillapításra használni, tehát elég sokoldalú a növény.

A mai, általánosan fogyasztott kerti eper különböző fajok kereszteződéséből született. Termesztése a 19. századtól fokozatosan az egész világon elterjedt, szinte mindenütt megtalálható. Jellegzetes az íze és az illata, gyorsan termőre fordul.

Jellegéből adódóan, az epret fogyasztás előtt alaposan meg kell tisztítani. A nyers felhasználás mellett jól konzerválható, szörpök, lekvárok, befőttek alapanyaga. Sokan fogyasztják tejszínhabbal, vagy pezsgő mellé, de természetesen önmagában a legegészségesebb.

Az epret teljesen éretten kell leszedni, mert az íze akkor válik teljesség. A gyümölcs valakinél allergiát vált ki, ami általában nem a hús, hanem a magok miatt alakul ki.

Fotó:
sxc.hu

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.