Diéta – csak óvatosan
- Dátum: 2013.07.02., 11:54
Egy rosszul megválasztott, vagy végrehajtott diétával legalább akkora kárt okozhatunk szervezetünknek, mintha egyáltalán nem figyelünk oda étkezésünkre.
Tisztelet a kivételnek, de összességében kijelenthető, hogy a fogyókúrás szerekre szakosodott iparnak nem érdeke az emberek valódi és tartós lefogyasztása. A gyors változás ígérete, megspékelve némi látszat, vagy hamis eredménnyel. Általában ez jut el a fogyasztóhoz, aki általában rá is kap a csalira.
Pedig a dolog pofonegyszerű: rendszeres testmozgás, egészséges táplálkozás – ez a páros a nyerő.
Most nézzük, hogy melyek azok a közkedvelt diéták, amelyet sok szakember, és sok új kutatás – legalábbis hosszabb távon - nem ajánl!
Nyers diéta
Az ételek fűzését, sütését „megtagadó” diéta követői azzal érvelnek, hogy a fontos tápanyagok említett tevékenységek alatt elvesznek. Ebben van igazság, de a legújabb kutatások szerint ez egyáltalán nem jelentős mértékű. A különböző zöldségeket, gyümölcsöket, növényi csírákat, magvakat, gabonaféléket (nyersen) fogyasztók több pozitív hatást tapasztalhatnak, de így sok fontos vitamin és ásványi anyag maradt ki életükből. Ez fáradtságot, ingerlékenységet okozhat. A tápanyaghiányt bizonyos mértékig ki lehet küszöbölni, de ez bonyolulttá teszi a diétát.
Atkins-diéta
Az Atkins féle fogyókúra a szénhidrátot tiltja ki az étkezésből. A folyamat természetesen nem ilyen egyszerű, részletesen meghatározott étrend és különböző szakaszok vannak. A diéta elég szélsőséges, túl sok fehérjét is zsírt tartalmaz, amelyek szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethetnek.
Vegán diéta
Éljünk hús, tojás és tej nélkül! – vallja a vegán fogyókúra. Ezen táplálékok elhagyása bizonyos szempontból pozitív, ugyanakkor szervezetünk nem kap elég kalciumot, fehérjét, vagy D-vitamint. A növényi fehérjék mellett állati fehérjékre is szükségünk van, nem beszélve az esszenciális aminosavakról. Ezek hiánya hosszabb távon többféle egészségügyi problémát (például a test, és az izomzat megfelelő regenerációjának hiányát) okozhat.
Glikémiás diéta
A glikémiás index a vércukorszint emelkedését jelző viszonyszám. Azt állítják, azzal az ételnek, amelynek kicsi az indexe, jól lehet fogyni. Ez az elmélet azonban több táplálék esetében megbukott. A tej és a marhahús indexe például alacsony, ellenben az inzulintermelést fokozza, ami nem jó a fogyókúra szempontjából.
Fotó:
sxc.hu
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?