Fogyókúra, bársonyos bőr, egészséges haj, a megoldás: F – vitamin
- Dátum: 2013.07.02., 11:37
Ki ne szeretne ilyen küllemet, selymes, puha bőrt és ragyogó, nem töredező hajat?! A köztudatban kevesebb jelentőséggel bíró F – vitamin sokat segíthet ezen…
A telítetlen zsírsavak közé tartozó F – vitamin az úgynevezett ADEK – vitaminok (egyszerűbben DEKA) csoportjába tartozik, melyek túlnyomó részével már az előzőekben foglalkoztunk. A legújabb megítélés szerint egyesek már nem is sorolják a vitaminok közé, mivel a szervezetnek jóval nagyobb mennyiségben van rá szüksége, mint a hagyományos értelemben vett vitaminokra. Ám élettani hatásai miatt legalább ilyen fontos összetevője a helyes étrendnek.
Az F – vitamin rendkívül sokrétű hatással bír. Mint tudjuk szervezetünk első s egyik legfontosabb védelmi vonala a bőr, mely útját állja különböző fertőzéseknek, betegségeknek. F – vitamin hiányában a legfőbb tünetek olyan bőrbetegségek lehetnek, mint az ekcéma és az akne. Kellő mennyiségű bevitele elősegíti a hámsejtek megfelelő mértékű képződését, az egészséges haj növekedését.
Fontos, hogy megelőzi a koleszterin lerakódását az érfalakon, ezáltal segít megelőzni a szív és érrendszeri megbetegedéseket. Segítségével kalcium jut a szervezetünkbe, így megőrzi a csontok sűrűségét és fogak épségét. Fiatalkorban elősegíti a növekedést és más élettani folyamatokat. Mint telítetlen zsírsav segít elégetni a telített zsírokat, ezért nélkülözhetetlen a fogyni vágyók étrendjében is. Végezetül némi védelmet nyújt a káros röntgen és ultraibolya sugárzás ellen, így nem véletlenül található meg egyes vitaminos napozószerekben is.
A telítetlen zsírsavak bevitelének ajánlott napi mennyisége felnőttek számára nagyjából 400mg körül mozog. Ez körülbelül az összes napi kalória bevitelének 1%-át kell, hogy kitegye. Mivel a legtöbb vitaminnal ellentétben nem vízben, hanem zsírban oldódik, ezért a szervezet képes raktározni is, de túladagolásától nem kell tartani.
Elsősorban tengeri halfélékben, növényi olajokat tartalmazó magvakban, napraforgóban, szójában, kukoricában, fafélék termésében, mint a dió, mandula és mogyoróban is megtalálható. Lehetőség szerint 2/3-ad arányban növényi, 1/3-ad arányban pedig állati eredetű zsírokat fogyasszunk.
Fotó:
sxc.hu
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?