Menü

A kismamák és az intimtorna: Állandó szakértőnk - Lehóczki Laura megválaszolja, mire is jó a KIT

  • Dátum: 2013.07.08., 11:30

A Kriston Intim Torna (KIT) kismamáknak is kifejezetten ajánlott: megkönnyíti a szülést, a gyermekágyas időszakot, ráadásul segítségével könnyebben regenerálódik az édesanya. A témában, állandó szakértőnk, Lehóczki Laura segít tájékozódni.

A Kriston Intim Torna minden hölgynek ajánlott gátizomtorna. A kismamák speciális helyzetben vannak, számukra különösen ajánlott. Miért?
Az evolúció a női szervezetet a természetes szülésre tette alkalmassá.
Babát világra hozni olyan testi-lelki boldogságélmény, aminek jó értelemben vett megélése minden kismama jogos vágya. A fizikai felkészítés fontos eleme, a medence izomzatának megismerése, megerősítése, rugalmassá tétele, mert a mi kultúránknak sajnos nem része a szülésben részt vevő izomzat felkészítése. A medencetáji izmok és szalagok a kismama édes terheit 40 héten át viselik. A gyakorlatok szelíden alkalmazkodnak a várandós léthez, majd a gyermekágyi időszakhoz, ezért a kismama bármikor gyakorolhat. A tréninget napi rendszerességgel végző anyuka erősebb izomzattal hordja magzatát, fejlett testtudatának és rugalmas gátizmainak köszönhetően kevesebb károsodással szül, majd gyorsabban regenerálódik, könnyebben hangolódik a szexualitásra.
  
-A várandósság mely időszakától ajánlott a torna?
- Ha a kismama még „lánykorában” elsajátította a gyakorlatokat, akkor csak folytatnia kell az első perctől az utolsóig. Természetesen már pocakosan is megtanulható, akár az utolsó percekig. Az elmúlt évtizedben, KIT tanfolyamot végzett kismamákkal többnyire barátnői viszonyban maradtam. Tőlük tudom, hogy a szülés alatt, jobb testtudatuk és a  KIT- eredetű „belső szakértelem” sokat segített az orvosi, szülészi utasítások követésénél is.

- Szülés után mikortól ajánlott végezni?
-A tanfolyamon a kismamák gyors felépülésüket segítő, a fokozatosság elvét betartó,   gyermekágyi gyakorlatsort, kapnak, amit már a szülés napján elkezdhetnek egy „próbaszorítással”. A napi edzés eredményeként hatodik hét végén esedékes kontrollvizsgálatra majd’, a szülés előtti izomtónus birtokában mehetnek vissza orvosukhoz.

- Mit tehetünk, ha gátmetszésünk volt? Hogyan tudjunk felgyorsítani a gyógyulást?
- Az intimtorna gátmetszés után is alkalmazható. Nem okoz fájdalmat, sőt a jobb vérellátás hatására gyorsabban gyógyul a seb. Tanítványaim arról is beszámoltak, hogy amolyan kedvező mellékhatásként, aranyerük is veszített értékéből 

- Léteznek-e olyan gyakorlatok, amit munka közben is végezhetünk mondjuk az íróasztalnál, vagy  levesfőzés idején?
- Az erősítő gyakorlatokat vízszintes testhelyzetben végezzük, mert a függőleges gerinccel történő nagy erejű gyakorlatok árthatnak a visszereinknek (aranyér, hüvelyi visszér).
A tónusfokozó mozdulatokat viszont munka közben vagy autóban ülve is bátran, és jó hatásfokkal gyakorolhatjuk. Ezeket a tréningen mindenki profi szinten elsajátítja.

Amit minden kismamának tudnia kell
A kórházi szülésnél a szakorvos dönt a gátmetszésről, gátvédelemről. A szülés alatt legfontosabb a baba és a mama egészsége.
Ha az anyának abnormálisan merev a gátja, vagy lelassul a magzati szívverés, esetleg más komplikáció jelentkezik, a vágás elkerülhetetlen.
A tunya és elmerevedett izomzat a hagyományos szüléslevezetésnél nehezen tágul, spontán reped. A gátmetszés, a táguláshoz szükséges tér olyan irányított kialakítása, ami után a szövetek gyorsabban regenerálódnak, mint repedés esetén.
A nőgyógyászati pózban történő szüléseknél azért gyakori, hogy szükségessé válik a gátmetszés, mert a baba túlzott nyomást gyakorol a hüvely hátsó falára, csökkenti a medence nyílásának átmérőjét. Amikor a szülő nő a kitolási szakaszban nem fekszik, hanem például guggol, a nyomás egyenletesen oszlik el a hüvely egész területén és a baba vérellátása is javul. Szerencsére ma már egyre több olyan kórház van, ahol alternatív szülőszobában tudják biztosítani a tetszőleges testhelyzetet.

Végül egy ősbulváros szülő-sztori.
XIV.Lajos, a franciák napkirálya, szerette meglesni vajúdó, éppen szülő udvarhölgyeit.
A guggoló pózban szülő udvarhölgy felhajtott szoknyájának takarása nem tetszett a kukkolónak, ezért bábái, a főnök utasítására, áttértek az un. kőmetsző, /nőgyógyászati/ pózra.

A kőmetsző póz napjainkban, a szülést levezető szakember dolgát könnyíti meg.
Rizikós szüléseknél ez a kötelező protokoll, míg a jól felkészített egészséges kismamák és orvosaik bátran fordulhatnak az alternatívként említett ősi módszerekhez.

Fotó:
sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.