Hogyan és hol szoktassuk gyermekünket rendszeres mozgáshoz?
- Dátum: 2013.07.08., 11:13
Itt van a nyár, gyermekeink alig várják minden évben ezt az időszakot, az iskola végét. De hogy lehet ezt az időt is hasznosan eltölteni? Mindenekelőtt mozgással.
Persze nem lehet gyermekeinket egyik pillanatról a másikra hozzászoktatni a testmozgáshoz, de azt tudnunk kell, hogy a 7 – 12 éves korig tartó időszakban rendelkeznek a legnagyobb mozgásigénnyel, s testi fejlődésük szempontjából ez számukra az egyik legszenzibilisebb időszak.
Természetesen a rendszeres testgyakorláshoz való eljutásig már csecsemőkorban is segíthetünk néhány aprósággal. A kisbaba mozgását is fejleszthetjük, ha akár érdekes játékfigurákkal figyelmét felkeltjük, arra késztetjük, hogy először reagáljon, forogjon, majd a kúszáson - mászáson keresztül eljusson az állás és járás folyamatáig. Ehhez sokféle eszköz kapható, a játszószőnyegen keresztül a támaszkodásra használható guruló állatfigurákon át a különböző kézzelfogható játékokig, melyek az apróságok finommozgásait figyelmét egyaránt fejlesztik, s hozzászoktatja őket pl. az eszközhasználathoz. Ebben az életkorban az egyedül űzhető „sportág” a babaúszás” melyet a meglévő búvárreflex miatt érdemes kipróbálni.
A következő, körülbelül 1 – 7 éves korig tartó időszakban a természetes mozgások, futások, ugrások, dobások megtanulása a legjellemzőbb. Ilyenkor ne csodálkozzunk, hogy a gyerkőc mindenhová futva közlekedik, megpróbál felmászni mindenhová s persze leugrani is, dobálni meg egyenesen a világ legcsodálatosabb dolga lesz. Csak mindezt ne a lakásban tegye, ezért fontos minél több szabadlevegőn eltöltött idő. A nyári időszakban ilyenkor ha van lehetőségünk játszunk fogócskákat, bújócskákat a gyerekekkel, labdázzunk sokat, fejleszthetjük a labdafogást, valamint a fiúkkal már focizhatunk is. Ha pedig egy folyóparton a kaviccsal kacsázást tanulják meg, az már igazán vagány. Leginkább a ciklikus mozgásokat sajátítják el ilyenkor könnyen, így megtaníthatjuk őket kerékpározni, s alkalomadtán vihetjük őket úszótáborba. De ebben a korban már elsajátíthatók a dzsúdó alapvető mozgásai, mint a fogások, esések és gurulások is.
Gyermekkorban ( 7 – 12 ) már hatalmas a mozgásigény. Mint a kisgyerekeknél mindvégig, ilyenkor is nagyon oda kell figyelni a táplálkozásra, mert nemcsak a mozgás, de szervezetük fehérjeigénye is rendkívül nagy. Ekkor különösen fontos a testmozgás, mert a növekedéssel együtt a testsúlygyarapodás is fokozódhat. Ilyenkor már járhatnak bármilyen sportági edzésre, nyáron pedig leginkább az ezekkel kapcsolatos táborokban tölthetik el az időt ( foci - ; kézilabda - ; lovas – és vízi tábor stb. ) Persze ilyenkor sem maradhatnak el a közös családi mozgásprogramok, kerékpár és gyalogtúra, vagy egy nyári csobbanás a Balaton frissítő hullámai között.
Fotó:
sxc.hu
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.