A baba második hónapja
- Dátum: 2013.07.09., 13:43
Az első napok ismerkedése után egyre könnyebbé válik a kisbabánk nevelése, észre sem vesszük és máris elérkeztünk a második hónaphoz, amikor már a fejlődésében is komoly lépéseket vehetünk észre.
A babánk most már nemcsak alszik egész nap. Egyre többet van fenn, kíváncsian nézelődik, élénken mozgolódik, rugdalózik, kapálózik. Most már egy huzamban akár két-három órát is ébren tölt, sőt éjszaka képes hat-nyolc órát is aludni.
A megszokott napirendhez továbbra is ragaszkodjunk szigorúan, mert így a kicsinek is remek viszonyítási pontokat adunk. Már ilyen korban tudni fogja, hogy az esti fürdetés után szopizás, majd alvás következik. És azt is megszokja, mikor van itt a séta, a játék, vagy a pihenés ideje.
Akadnak babák, akik séta közben rögvest elalszanak, amint kiérnek a lakásból a friss levegőre. Velük könnyű dolgunk van, hiszen órákig csavaroghatunk zavartalanul. Más picik azonban szívesen nézelődnek, kíváncsiskodnak. Ebben az esetben valamivel nehezebb a helyzet, hiszen ők addig le nem csukják a szemüket, amíg haza nem érünk velük. Ilyenkor inkább rövidebbre fogjuk a sétát, de naponta többször is kivihetjük őket levegőzni.
A második hónapban a babák többsége már képes hason fekve 45 fokban felemelni a fejét, sőt a fürgébbek pedig át is fordulhatnak, vagy hasról hátra, vagy vissza. Épp ezért mindig figyeljünk a csecsemőre, ne hagyjuk őrizetlenül, mert nagyon kellemetlenül érezheti magát, ha hasra fordul és képtelen visszapördülni.
A szemével ügyesen követi a mozgó tárgyat, nyúlhat is utána. Ebben a korban már megmarkolja a tárgyat, amit a kezébe adunk, szorosan tartja, s olykor ebből is adódik a gond, képtelen elengedni azt. Ilyenkor hangosan felsír, jelzi, hogy baj van.
Figyeljünk a sírására, különféle módon képes jelezni, az éhséget, a szomjúságot, a fáradtságot. Egyre többet rikkantgat, sikongat, gőgicsél, gügyög, gagyog. Felismeri a hozzá legközelebb állók hangját, sőt meg is tudja már különböztetni őket. Beszéljünk hozzá sokat, énekeljünk neki, mondókázzunk, s mindig mondjuk el neki, mikor mi következik. Így tanul, fejlődik a leggyorsabban.
Ne ijedjünk meg, ha késő délután, kora este a baba rákezd a sírásra minden ok nélkül. Ez az állapot néhány hétig is eltarthat. Mindenki mással magyarázza, akad, aki szerint a hasfájás ilyenkor jelentkezik, és olyan is, aki szerint az egész nap felgyülemlett élményeket, feszültséget még nem képes másképp levezetni, feldolgozni a kicsi és ezért sír. Legyünk türelmesek vele, ringassuk minél többet, ebben a néhány órában próbáljunk meg vele félrevonulni valami csöndes helyre. Az is jó, ha lazán tornáztatjuk, simogatjuk, masszírozzuk, csak ne üvöltsön mellette a tévé, ne vegyük fel a telefont, s ne beszélgessünk a szomszéddal. Csak rá figyeljünk, szenteljük neki ezt a pár nehéz órát.
A második hónap végére sok kisbaba már képes visszamosolyogni, s ez a szülőknek a legnagyobb ajándék az első hetek nehézségei után.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?