Hideg spanyol zöldségleves
- Dátum: 2013.07.11., 16:06
Külföldi, egzotikus, egyszerű, finom, egészséges, ráadásul igazi nyári étel. Nézzük, miért vannak oda a spanyolok a gazpachoért!
Nem csak a spanyolok vannak oda érte, az Ibériából származó, évszázadokkal ezelőtt „kifejlesztett” étel a világ számos országában, így nálunk is jó ideje hódít már.
A gazpacho nem más, mint egy zöldségleves, amit hidegen tálalnak. Fő összetevője a paradicsom, amely mellé uborkára, paprikára, hagymára, fokhagymára, borecetre, olívaolajra, némi fűszerezésre, valamint egy kis kenyérre, vagy zsemlére van szükségünk az elkészítéséhez.
Elkészítése nem a konyhaművészet csodája, rendkívül egyszerű, így a főzésben kevésbé járatosak is bátran nekiláthatnak. Első körben a zöldségeket megmossuk, majd a paradicsomok leforrázása és meghámozása következik. A kicsumázott paprikát, a meghámozott uborkát, valamint a hagymát egészen apró kockákra kell vágni. A felaprított zöldségekből egy keveset félre kell tenni, a többit a turmixba tenni (természetesen botmixerrel is dolgozhatunk). Ekkor kell hozzáadni a fokhagymát, a borecetet, az olivaolajat és lehet egy kis sóval, borssal fűszerezni. A homogén masszánkat felöntjük 7-8 dl hidegvízzel, majd összekeverjük, lefedjük és behűtjük. Néhány óra és kész is a hideg, frissítő és tápláló spanyol levesünk, amelyet pirított kenyérrel, vagy zsemlekockákkal, valamint a félretett zöldséggel tálalhatunk.
Gazpacho, hozzávalók 4 személyre: 40 dkg paradicsom, 1 db zöldpaprika, 1 db kígyóuborka, 1 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál borecet, 3 evőkanál olívaolaj, kenyér, vagy zsemle, só és bors.
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.