Nem mindenkinek van szüksége rá
- Dátum: 2013.07.12., 16:16
Napjainkban igencsak népszerűek az általában divatos, fiatalos csomagba öltöztetett, színes sportitalok, pedig a legtöbb fogyasztónak fogalma sincs arról, mire is jók valójában.
Az első és legfontosabb leszögezni, hogy a sportitalok sportolóknak, élsportolóknak készülnek. Olyan embereknek, akik szervezete extrém igénybevételnek van kitéve. Mások számára, normál esetben ezen italok használata semmiféle előnnyel nem jár, sőt, egyes kutatások szerint még káros is lehet.
Nagyon jól hangzik, hogy a sportitalok segítenek a sportolásban, a teljesítménynövelésben, de ez akkor igaz, ha intenzív, több mit egy órás edzésmunkát végzünk. A vizet helyettesíti, méghozzá azért, mert magas az ásványi anyag (főképp a magnézium, kálium és kalcium) tartalma, és ezáltal gyorsan tudja pótolni az elveszített energiát. Izotóniásak, ami azt jelenti, hogy ionnyomásuk megegyezik a szervezetünk ionnyomásával. A sportitalok szőlő, vagy gyümölcscukrot tartalmaznak, a vitaminok közül pedig az anyagcserét erősítő fajtákat részesítik előnyben.
Azt mondtuk, hogy csak aktív sportolóknak segít, ez annyiban kiegészítendő, hogy jól jöhet hirtelen, rövid idő alatt bekövetkezendő folyadékveszteség (például: hányásos, hasmenéses betegség) esetében is.
A jó sportital ismérve, hogy hatékonyan és gyorsan pótolja az energiát, és a verejtékezéssel elveszített folyadékot. Ennek érdekében gyorsan kell felszívódnia és a már fent említett összetétel mellett nem tartalmazhat tartósítószert (sokszor épp emiatt forgalmazzák por alakban). Tehát ezek a folyadékok egyáltalán nem ördögtől valóak, ám használatok sokszor teljesen indokolatlan.
Fontos megjegyezni, hogy a sportitalok nem keverendőek a szintén népszerű energiaitalokkal, utóbbiak fogyasztása például gyermekek számára nem javasolt, de hétköznapi esetben előbbiekre sincs szükség.
Fotó:
sxc.hu
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?