Menü

Végre itt a málnaszezon!

  • Dátum: 2013.07.14., 10:21

A málna, az eperhez hasonlóan, rendkívül közkedvelt gyümölcs. Nemcsak szörpöt, lekvárt, dzsemet, hanem akár még bort is készíthetünk belőle. Persze a legjobb a nyersen.

A málnára hazánkban őshonos gyümölcsként tekintenek. De a Kaukázustól egészen a mediterrán égövig megtalálható, viszont a déli, forró éghajlatot már egyáltalán nem kedveli. Ha málnát szeretnénk termeszteni, a legjobb, ha félárnyékos, hűvös helyre telepítjük. Rendkívül gyorsan és könnyen szaporodik, ha nem figyelünk oda, pillanatok alatt elburjánzik. Viszont tőről nagyon nehezen ered meg, maggal pedig csak az próbálkozzon, akinek van fóliasátra.

A málnát már az ókorban is ismerték, de a középkori kolostorokban indult el igazán világhódító útjára - bár akkor még nem gyümölcsként, hanem gyógynövényként tekintettek rá. Amerikában például a fekete változata honos.

A málna finom édes, és mégis kissé savanykás. E két íz karaktereit élesen magában hordozza. Rendkívül alacsony szénhidráttartalma miatt a cukorbetegek is fogyaszthatják, sőt számukra kifejezetten ajánlott. Viszont apró magvai miatt a gyereknek csak két éves kor után javasolt a fogyasztása, ugyanis ezek az apró magocskák könnyen allergiát okozhatnak.

A málna gyümölcse igen gazdag A, B1, B2 és C vitaminban, igen magas az antioxidáns tartalma is. Vértisztító, sőt vérszegénység ellen is javasolt. Kálcium, kálium, vas és magnézium tartalma jelentős. Azt csak kevesen tudják, hogy a rendszeres fogyasztása a belekre is jótékony hatással van, tisztítja és regenerálja a bélflórát, így a másnaposság egyik remek természetes ellenszere.

Fentebb szóltunk már róla, hogy a középkorban gyógynövényként tekintettek rá, főleg a levelei miatt. A málnaleveleket májustól augusztusig érdemes begyűjteni és leszárítani, mert aztán kitűnő tea főzhető belőle. Szeder és szamócalevéllel kombinálva hűsítő, szomjoltó teát készíthetünk, de önmagában is fogyaszthatjuk. A málnalevél tea hatékonyan és gyorsan gyógyítja a hasmenést, a különböző gyulladásokat a torokban, a szájban. Húgyúti panaszok meghűlés, láz esetén is alkalmazható, valamint antibakteriális hatású.

Rovarcsípésekből fakadó duzzanatokra is tehetünk belőle borogatást, illetve remek pórusösszehúzó. A várandós kismamáknak is ajánlják a fogyasztását az utolsó trimeszterben, mert ellazítja a szüléshez szükséges izomzatot.

Fotó:
sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?